Yalaklarda serinleyen hayvanlar

Yalaklarda serinleyen hayvanlar

Yaz sıcağında susuz kalan yaban hayvanlarını için ülke genelinde belirli bölgelere su yalakları yerleştirildi. Yalaklarda serinleyip su içen hayvanların o anları fotokapanla görüntülendi.

Yalaklarda serinleyen hayvanlar

Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yaz sıcağında susuz kalan yaban hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için faaliyetlerini sürdürüyor.

Ülkenin birçok yerinde bu tür faaliyetleri gerçekleştiren DKMP Genel Müdürlüğü, yaban hayvanlarının yoğun olduğu ve su sıkıntısı yaşanabilecek alanlarda su yalakları ve bazı alanlarda da bu yalakları besleyen tankerlerle yaban hayvanlarının su ihtiyacını karşılıyor.

FOTOKAPANLA GÖRÜNTÜLENDİLER

Oluşturulan su yalaklarını fotokapan ile izleyen genel müdürlük böylece yaptıkları çalışmanın amacına ulaşıp ulaşmadığını da tespit ediyor.

Ülke genelinde elde edilen görüntülerde birçok kuş ve memeli türünün periyodik olarak su içmek amacıyla bu alanları kullandığı görülüyor.

BOZAYI, VAŞAK, TİLKİ...

Özellikle bozayı, yaban keçisi, vaşak, yaban domuzu, tilki, porsuk, kınalı keklik gibi türlerin yalaklaların bulunduğu alana gelerek su içmesi fotokapan görüntülerine yansıdı.

Yalaklarda serinleyen hayvanlar #1

ÖNCE SU İÇTİLER SONRA SERİNLEDİLER

Görüntülerde koruma altında bulunan anne vaşak, ayı ve yavruları da dahil birçok yaban hayvanı su içerek yalaklarda serinliyor.

Yavru ayılar ile yavru vaşakların su içtikten sonra adeta yalakların içinde duş alıp oynaması renkli görüntüler oluşturdu.

Yalaklarda serinleyen hayvanlar #2

YANGIN BÖLGELERİ UNUTULMADI

Öte yandan son günlerde yaşanan orman yangınlarının yaşandığı alanlarda yangından etkilenen yaban hayvanları için de hızlı şekilde su yalakları oluşturuldu. Bu alanlarda yaban hayatı için yemleme çalışmalarına da ağırlık verildi.

Yalaklarda serinleyen hayvanlar #3

Yalaklarda serinleyen hayvanlar #4

Yalaklarda serinleyen hayvanlar #5