Tunceli'de huzura kavuşan yaylalar göçerlerin hizmetinde

Tunceli'de huzura kavuşan yaylalar göçerlerin hizmetinde

Bir zamanlar terör nedeniyle boşaltılan bölgelerden olan Tunceli yaylaları, şimdi güvenlik güçlerinin sağladığı huzur ortamı nedeni ile göçerlere ev sahipliği yapıyor.

Tunceli'de huzura kavuşan yaylalar göçerlerin hizmetinde

Göçerler yayla ve meralarda yaşamlarını sürdürüken hayvancılık yaparak geçimlerini de sağlıyor. Göçerlerin severek konakladığı Tunceli yayla ve meralarında daha önce yaşanan terör olayları nedeniyle huzur kalmamıştı.

Yıllardır yasak vardı

Tunceli'de terör olayları nedeniyle yıllardır yasaklı olan yayla ve meralar, başarılı Valilik koordinesinde İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yürütülen başarılı operasyonlarla huzura kavuştu. Yapılan operasyonlar sayesinde yeniden göçerleri ağırlamaya başladı.

Hayvan yetiştiriciliği yöne halkının geçim kaynağı

Mera ve çayırların geniş yer kapladığı kentte, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yöre halkının temel geçim kaynağını oluşturuyor.

Meralar şenlendi

Kentte özel güvenlik bölgesi olan bazı yaylalar da bu yıl göçer ailelerin konaklamasına açılarak binlerce koyun ve kuzu sesleriyle şenlendi.

Haziran ayı itibarıyla Ovacık ve Pülümür ilçelerindeki yaylalara çıkan göçerler, şimdilerde yemyeşil meralarda hayvanlarını güvenle otlatmanın mutluluğunu yaşıyor.

Tunceli'de huzura kavuşan yaylalar göçerlerin hizmetinde VİDEO

Tunceli

Göçerler yaz boyunca meralarda kalıyor

Yaz boyu yaylalarda konaklayan göçerler, koyunlarından sağdıkları sütten yaptıkları peyniri çevre il ve ilçelerde satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Vali Özkan'dan yaylacılara ziyaret

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, kentte yayla sezonunun açılmasıyla Pülümür'deki yaylaları ziyaret etti. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım ve İl Tarım ve Orman Müdürü Saadettin Taşkesen ile 2 bin 500 rakımdaki Çekem Yaylası'na çıkan Özkan, burada yaşayan göçerlerle bir araya geldi.
Yaylalarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında göçerleri bilgilendiren Özkan, sorun ve talepleri dinledi.

Vali Özkan, Tunceli'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayeleri ve bakanların desteğiyle dünden bugüne çok yol aldığını söyledi.

Tunceli

"Artık bu topraklar huzura kavuştu"

Kent genelindeki tüm yaylaların üreticilere açıldığını belirten Özkan, "Tunceli, geçmişte başta PKK olmak üzere birçok terör örgütü ile anılan, ismi duyulduğunda hep korkuyla, ürpertiyle dillenen ve acı hatıralara şahit olan bir coğrafyaydı. Bugün şehitlerimizin şühedaya erişmeleri, fedai can eylemeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın feraseti, İçişleri Bakanımızın destek ve kararlılığının yanı sıra vatan evlatlarımızın gayretiyle artık bu topraklar, bu kent huzura kavuştu." değerlendirmesinde bulundu.

Tunceli'de yayla, mera ve mezralar kullanabilir hale geldi

Özkan, terör olaylarının bitmesiyle üreticilerin ildeki bütün yayla, mera ve mezraları kullanabilir hale geldiğini ve yöre halkının topraklarında özgürce istediği işle meşgul olduğunu anlattı.

Tunceli

"Terör bitince üreticilerimiz yaylalarında yerlerini aldı"

Tunceli'de küçükbaş hayvancılık ve arıcılığın önemli geçim kaynağı olduğunu dile getiren Özkan, "Bu noktada yaylalar ve meralar bizler ile üreticimiz açısından büyük önem arz ediyor. Terörün de bitişiyle çok şükür bütün üreticilerimiz yaylalarında yerlerini aldılar." ifadelerini kullandı.

"200 kilometreye yayla yolu yapıldı"

Şu ana kadar 200 kilometreye yakın yayla yolunun yapıldığı bildiren Özkan, şunları kaydetti:

"Tunceli'de bal ormanları, yaylalarda su ve içme suyu tesislerini hayata geçirdik, üreticimizin hizmetine sunduk. Artık üreticilerimiz, ilimizde bulunan yaklaşık 600 bine yakın sürümüz ve diğer illerden gelen sürülerle yaylalarda gerçekten istedikleri şekilde otlatma yapabiliyor. Arıcılar istedikleri yerlerde tereddüt yaşamadan konaklayabiliyor. İnşallah Tunceli yayla ve meralarındaki güzellikleri, kuru ve sulu tarım ile sportif alanlarda da ilerleyen yıllarda öne çıkarak coğrafyasındaki özel konumuyla önemli turizm, tarım ve hayvancılık merkezlerinden biri olacak."

Tunceli

"Gönül rahatlığıyla kentteki her dağda yaylaya çıkabiliyoruz"

Göçerlerden Hasan Şirin de gönül rahatlığıyla kentteki her dağda yaylaya çıkabildiklerini belirtti.

Yaylalarda huzur ve güven içerisinde yaşam sürdüklerini ifade eden Şirin, "Sayın Valimiz Mehmet Ali Özkan'a, güvenlik güçlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Göçer Mustafa İncit ise Vali Özkan'ın yaylalarına gelmesinden dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

"Terör belasından kurtulduk"

AA'nın haberine göre, yaylalarda artık terörle ilgili sıkıntıların yaşanmadığını vurgulayan İncit, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın ve güvenlik güçlerimizin sayesinde terör belasından kurtulduk." diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
459 YORUM
Dünya
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
200 YORUM
Magazin
Türkiye'ye Dev Yatırımlar Yapan Firmaya Ortak Ol!
ADVERTORIAL
Tesla
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
614 YORUM
Medya
İBB'nin yaklaşık 32 milyon liralık lüks araç siparişi
İBB'nin yaklaşık 32 milyon liralık lüks araç siparişi
801 YORUM
Gündem