Tokat'ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti

Tokat'ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti

Tokat'ta emekli olduktan sonra hobi olarak akzambak üretimine başlayan Fikret Aydemir, hem huzur buluyor hem de para kazanıyor.

Tokat'ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti

Tokat'ın Akdeğirmen Mahallesinde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Fikret Aydemir (64), özel sektörden emekli olduktan sonra zambak üretimine başladı.

HOBİ OLARAK BAŞLADI, EMEKLİ MAAŞINI 5'E KATLADI

700 metrekarelik bahçesinde hobi olarak akzambak üreten Aydemir, ilk yıllarda çiçeği ile soğanını satışa sundu. Akzambağın yağı ve polenini de satmaya başlayan Aydemir, emekli maaşını 5’e katladı.

ZAMBAK ÜRETİMİYLE RAHAT BİR NEFES ALDILAR

Çiçeğinin kilosunu 150 liradan, çayı 2 bin 500 lira, poleni ve yağı 5 bin eurodan satılan akzambaklar Aydemir ailesinin gelir kaynağı oldu. 4 yıl önce emekli maaşı ile geçinmeye çalışan yaşlı çift, zambak üretimi ile rahat bir nefes aldı.

Yurt içinin yanı sıra yurt dışından gelen talepleri karşılamaya çalışan Aydemir, bahçesi olanlara zambak üretimi yapmayı tavsiye etti.

Tokat ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti #1

SOĞANINDAN ÇİÇEĞİNE KADAR PARA EDİYOR

Kısa sürede bu kadar ilgiyi beklemediklerini belirten Aydemir, "Gerek yurt içi gerek yurt dışından yoğun bir talep var. Şu anda çay üretimine başladık. Şurubu yapılıyor, ilaç sanayisinde kullanılıyor. Talep çok. Kullanım alanları da çok fazla. Soğanından çiçeğine kadar para ediyor. Poleni ile yağının kilosu 5 bin avrodan satılıyor" dedi.

Tokat ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti #2

"AKZAMBAKLAR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ"

Akzambak hasadına sabah erken saatlerde başladıklarını ifade eden Aydemir, “Polenini ayrı çiçeğini ayrı topluyoruz. Topladıktan sonra ayıklıyoruz. Kurutuyoruz veya reçel yaparak yaş olarak mayalıyoruz. Temiz hava çiçeklerin içinde mis gibi kokunun içinde çalışmak zevk veriyor. Güzel bir uğraş, karlı iş. Hem para kazanıyoruz. Hem de çiçeklerin içinde yaşayıp gidiyoruz. Akzambaklar yüzümüzü güldürdü. Emeğimizin karşılığını fazlasıyla alıyoruz. Herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

Tokat ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti #3

EMEKLİ MAAŞI İLE ZOR GEÇİNİRKEN HAYATLARI DEĞİŞTİ

Kadriye Aydemir (54) ise önceden eşinin emekli maaşı ile zor geçinirken zambak üretimi ile hayatlarının değiştiğini belirterek, “Zambak hayatımızı kurtardı denecek kadar güzel. Önceden emekli maaşıyla zar zor geçiniyorduk. Şimdi zambak girdi hayatımıza çok güzel bir geliri getirdi. Yani hayatımızı değiştirdi. Çok güzel, uğraşı da güzel. Yani mükemmel hayat veriyor çiçekler” diye konuştu.

Tokat ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti #4

Tokat ta hobi olarak başladığı akzambak üretimiyle hayatı değişti #5