Sivas'ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı

Sivas'ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı

Sivas'ta efsanelere ilham veren Tödürge gölü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile koruma altına alındı.

Sivas'ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı

Sivas’ın Zara ilçesinde bulunan Tödürge Görü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Kesin korunacak hassas alan" olarak tescillendi. Karar resmi gazetede yayınlandı.

Sivas Valisi Salih Ayhan bu kararı sosyal medya hesapları üzerinden, “Şehrimizin tüm değerli varlıklarını geleceğin emaneti biliyor, koruyarak güzelleştirmeye devam ediyoruz. Şehrimize hayırlı olsun. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” ifadeleri ile duyurdu.

Sivas'ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı-Video

EFSANELERİN İLHAM KAYNAĞI: TÖDÜRGE GÖLÜ

Tödürge gölünün zemininde kayıp bir yerleşim yeri olduğuna inanıldığı gibi gölün oluşumu ile ilgili de geçmişten bu güne gelen bir efsane bulunuyor.

Sivas ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı #1

"OCAĞINIZI SU BASSIN"

Efsaneye göre; bir adam yolunu kaybetmiş ve kendini bir köyde bulmuş. Susamış, insanlardan yardım alacağını düşünerek köye inmiş ve köylülerin kapısını çalmış. Her çaldığı kapıdan yüzü asık dönmüş. Kimse ona yardım edip su ve ekmek vermek istememiş. Adam insanlara beddua etmiş; "Kimse bana yardım etmedi, hepinizin ocağından su çıksın, her yeri bassın." diyerek köyden ayrılmış.

Sivas ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı #2

Sonra köyün evlerindeki ocaklardan su çıkmaya başlamış ve her yer sularla kaplanmış. Sular altında kalan köy, bir göle dönmüş. Bundan sonra köyün adı Tödürge Köyü olduğundan, göle "Tödürge Gölü" denmiş.

Sivas ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı #3

BİRÇOK BALIK YAŞIYOR, GÖÇMEN KUŞLAR GELİYOR

Sivas’a 50 kilo metre uzaklıkta bulunan göl, 45 metre derinliğe sahiptir. Birçok balık türüne ev sahipliği yapan göl çevresindeki sazlıklarla dikkat çektiği gibi birçok göçmen kuşunda uğrak yeri. Kış aylarında yüzeyi buzla kaplanan gölde yılın her mevsimi kuş gözlemciliği yapmak mümkün.

Sivas ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı #4

Sivas ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı #5

Sivas ta efsanelere konu olan Tödürge Gölü koruma altına alındı #6