Şanlıurfa'da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı

Şanlıurfa'da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı

İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, koronavirüs tedbirlerinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Virüsün etkisine ilişkin Erkuş, "İnanmayan varsa koronavirüs hastalarını gösterebiliriz" dedi.

Şanlıurfa, koronavirüs kaynaklı pozitif vaka sayısının en fazla arttığı iller arasında yer alıyor.

Tüm uyarılar ve alınan önlemlere rağmen vatandaşlar, maske kullanma zorunluluğu ile sosyal mesafe kuralına uymuyor.

2 BİN 200 EV KARANTİNADA

Kentte yapılan filyasyon çalışmaları kapsamında son 14 günde, koronavirüslü hastalarla temas ettikleri saptanan vatandaşların yaşadığı 2 bin 200 ev karantinaya alındı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, vatandaşlar arasında yaygın olan, sıcak havanın virüsün bulaşmasını azalttığı yönündeki düşüncesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"SICAK, VİRÜSÜ ÖLDÜRMÜYOR"

"Sıcak havanın koronavirüsü öldürmediğini, bulaşı azaltmadığını vatandaşlarımızın bilmesi gerekiyor. Vatandaşların maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları gerekiyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak bölgesidir. Bu dönemde bölgedeki vaka sayıları daha da fazlalaştı. Eğer virüs sıcakta bulaşmasaydı, bu dönemde vaka sayıları artmazdı. Demek ki sıcak, virüsü öldürmüyor.

"İNANMAYAN VARSA KORONA HASTALARINI GÖSTEREBİLİRİZ"

Sıcakta virüsün etkinliği azalmıyor. Hastanelerimizde yoğun bakıma yatanlar, hayatını kaybedenler de var. Koronavirüsün neler yapabildiğine inanmayan vatandaşlar varsa, kendilerine koronavirüs hastalarını gösterebiliriz. Şunu gerçekten bilmeliler; koronavirüs her yerde karşılarına çıkabilir. Ondan dolayı tedbiri elden bırakmamaları gerekiyor.”

Kentte maske kullanmayan vatandaşlardan bazılarının maskenin virüsten korumadığına inandığı, bazılarının da nefes almakta güçlük çektiklerini söyledikleri öğrenildi.

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #1

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #2

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #3

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #4

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #5

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #6

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #7

Şanlıurfa da 2 haftada 2 bin 200 ev karantinaya alındı #8