Sakarya'da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi

Sakarya'da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi

Grafiticilerin yeni gözde mekanlarından olan Mithatpaşa Garı'nın atıl durumda olan boş vagonları, sokak sanatçıları tarafından tuval gibi değerlendiriliyor.

Sakarya'da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi

Sakarya’nın Mithatpaşa Garı’nda renkli görüntüler oluştu.

Çağdaş kent sanatı olarak bilinen grafiti sanatı, birçok insan tarafından yaşam felsefesi olarak belirlenmiş durumda.

Farklı stillerle uygulanan ve dünya genelinde gençler tarafından oldukça sevilen grafiti, çoğu ülkede suç kabul ediliyor.

SUÇ ANCAK GÖZE HİTAP EDİYOR

Sokaklarda artan grafitiyi icra eden sanatçıların bazılarının bir durağı da, Adapazarı ilçesi Mithatpaşa Garı’nda bulunan boş vagonlar oldu. Vagonların üstüne birbirinden ilginç grarifitiler çizen sanatçılar, kamusal alana zarar vermekten dolayı bir suç işlemiş olsalar da bazı vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.

"GRAFİTİCİLER YARGILANMAMALI"

Grafiticilerin uğrak noktası olan gar ve grafiti yapılmış atıl vaziyetteki vagonlar havadan da görüntülendi. Mithatpaşa Garı bölgesinde bulunan vagonlar üzerindeki vagonları gören Tuncay Tuncer isimli vatandaş, trenlerin uzun zamandır atıl durumda olduğunu, kullanılmadığını ve trenlerin grafitili haliyle daha güzel olduğunu belirtti. Kamu malına zarar verdikleri için yasa dışı bir suç işlediklerini belirten Tuncer, grafiticilerin yadırganmaması gerektiğini imkanları olmadığı için bu tür yollara başvurduğunu ve yetkililerden grafiticilerin sanatlarını icra edebilecekleri bir ortamın hazırlanması konusunda öneride bulundu.

Sakarya'da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi - VİDEO

SANATÇILAR DESTEK BEKLİYOR

Atıl durumda olan trenlere yapılan grafitilerin sanatsal açıdan güzel olduğunu belirten Tuncay Tuncer, “Bu vagonlar yıllardır burada duruyorlar, ancak eskiden bunların üzerlerinde grafiti çalışmaları yoktu. Çürümeye terk edilmiş diye tahmin ediyoruz, yetkililerin düşüncesi nedir bilmiyoruz tabii ama. Burada çürüyeceğine arkadaşlarda kendilerini geliştirebilmek, sanatlarını icra edebilmek için böyle bir yönteme başvurmuşlar ve bence güzel de bir şey. Bu tarz grafiti yapan arkadaşları, ressam ve sanatçı arkadaşlarımızı desteklemek, teşvik etmek lazım. Bu trenler bayağı eski muhtemelen kullanılmayacaklar zaten, böyle değerlendiriyorlar bence bir sakıncası yok.” dedi.

GRAFİTİCİLER İÇİN SANAT ORTAMLARI OLUŞTURULABİLİR

Bölgeden geçerken trenler üzerine yapılmış grafitilerin hoşuna gittiğini söyleyen Tuncer, “Ben buradan gelip geçerken görüyorum çok hoşuma gidiyor, güzel grafitiler çizilmiş. Arkadaşları yadırgamamak lazım, imkanları var da onlar mı yapmıyor? İmkan bu yani burada yapıyorlar ve bence güzel bir şey, kendilerini geliştiriyorlar. Bunları daha çok teşvik etmek lazım, buraya değil de farklı bir meydana koyup yapılabilir. Bu arkadaşlar bunları boyadıkları zaman neticede devlet malına zarar vermiş, bir suç işlemiş oluyorlar fakat bunun farkında bile değiller. Ama biz şunu yapabiliriz; onların bu sanatlarını icra edebilecekleri bir ortam hazırlayıp veya bunları daha farklı bir yere taşıyıp nasıl mümkünse sanatlarını daha güzel bir şekilde icra etmelerini sağlayabiliriz. Mesela bazen insanlar görüyorum burada fotoğraflar çekiliyorlar, yani gerçekten güzel bir ambiyans oluyor, bunu daha yüksek noktalara taşıyabiliriz.” diye konuştu.

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #1

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #2

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #3

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #4

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #5

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #6

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #7

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #8

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #9

Sakarya da tarihi boş vagonları grafiticiler renklendirdi #10