Sakarya'da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı

Sakarya'da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı

İstanbul için içme suyu kaynağı olarak da düşünülen Sapanca Gölü’nde gerçekleşecek olan uluslararası sportif balıkçılık yarışmasına hazırlanmak için göle gelen kişi, rekor kiloda balık yakaladı.

Sakarya'da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı

Sakarya'da bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan 'Uluslararası Sazan Balığı Tutma' yarışması öncesinde Sapanca Gölü’nde idman yapan sportif balıkçı, gölde yakaladığı 23 kilo 100 gramlık balıkla sezonun rekorunu kırdı.

Balığın fotoğraf ve videolarını çeken Taha Tarhan, balığı tekrar göle bıraktı.

"GÖLÜMÜZDE ÇOK GÜZEL BALIKLAR VAR"

Yaklaşık 10 yıldır sportif balıkçılıkla uğraşan Taha Tarhan, “2021 yılı yapılacak olan Sazan Balığı yarışmaları öncesinde Sapanca Gölü’nde idman yapıyorduk. O sırada oltamıza 23 kilo 100 gram ağırlığında bir balık denk geldi. Gölümüzde çok güzel balıklar var ve popülasyon çok güzel. 29 Ekim - 5 Kasım tarihlerinde bir yarışma olacak ve ekip olarak yaklaşık 5 gündür buradayız. Bu balığımızı tekrar suya iade edeceğiz ve büyüyecek daha sonrasında milyonlarca yavru salacak." dedi.

Sakarya'da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı VİDEO


Sakarya da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı #1

"DOĞAYI KORUYALIM, SEVELİM"

Yarışma öncesi tüm yarışmacılara iyi dileklerde bulunan Tarhan, "Sapanca Gölü içme suyu kaynağımız. Uluslararası bir yarışma var yerli ve yabancı takımların katılacağı, inşallah bizde orada boy göstereceğiz ve birinci olacağımıza inanıyoruz. Tüm yarışmacı arkadaşlara şimdiden başarılar diliyoruz. Bu yaptığımız işin adı sportif balıkçılık ve burada yakaladığımız balık ise yatağında ve korunuyor. Fotoğraf ve videolarını aldıktan sonra tekrardan suya geri bırakıyoruz. Doğayı, Sapanca Gölü’nü, balıkları koruyalım sevelim çünkü bunlar hepimizin. Umarım bütün güzel şeyler bu gölde olur.” şeklinde konuştu.

Sakarya da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı #2

"KATILAN ARKADAŞLARIMIZ PROFESYONEL"

Amatör Balıkçılık Federasyonu Başkanı Engin Uztürk ise, “Arkadaşlarımız gerçekten çok güzel bir balık yakalamışlar. 2021 yılının rekor balığı herhalde. Ama bu göl vahşi bir avlak. Burada yarışmaların 23 buçuk kiloyla rekoru kırıldı. Bu rakamlar her an artarak devam edebilir. Bu yıl 14’üncüsü yapılacak olan bizim Uluslararası Sazan Balığı Tutma yarışmamız var. Arkadaşlarımız da yarışmacı olarak katılacaklar. Buraya da yarışma için idman yapmaya geldiler. Yarışmaya katılacak olan takımlarımızın birçoğu idmanlara başladılar. Ben yarışmalarda bu tarz balıkların daha büyüklerinin yakalanacağını ümit ediyorum çünkü yarışmaya katılan takımlarımızın hepsi Taha arkadaşım ve ekip arkadaşları gibi profesyonel arkadaşlarımız.

Sakarya da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı #3

YARIŞMAYA YOĞUN İLGİ VAR

"Göl buna müsait, o yüzden güzel balıklar çıkıyor buradan. Dünya genelinde pandemiden dolayı büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Buna rağmen Almanya, Fransa ve Bulgaristan’dan iki takım, İngiltere’den bir takım şu anda bize katılım için müracaat ettiler. Hem Türkiye’den hem kendi ülkelerinden izin yazılarını hazırlıyorlar. Bizim ülke genelinde 40 takımımız hazır. Şu anda listemizde hazır, artı bir 10 takımda yedek listemiz var.” şeklinde konuştu.

Sakarya da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı #4

Sakarya da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı #5

Sakarya da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı #6

Sakarya da sezonun rekoru kırıldı: 23 kiloluk sazan balığı yakaladı #7