Rize'de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı

Rize'de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı

En fazla yağış alan Rize'de su sıkıntısı başladı. Her yıl yaşanan sel ve taşkınlarla gündeme gelen kentte, belediye, halkı su tasarrufuna çağırdı. Ayrıca uzmanlar da konu hakkında açıklama yaptı.

Rize'de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı

Rize, su sıkıntısıyla karşı karşıya.

Türkiye’nin yıllık 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla en çok yağış alan ili olan kentte, su sıkıntısı yaşanıyor.

Rize'de son aylarda azalan yağışlar, su seviyesinin düşmesine ve içme suyu kaynaklarının azalmasına yol açarken, kuraklık tehlikesini de beraberinde getirdi.

Su Göleti Projesi ile sıkıntının çözülmesi hedefleniyor

Su tutulan göletlerin bulunmadığı kentte arıtılan dere suyu kaynakları, içme suyu şebekesine veriliyor.

Kentte içme suyu sorununa çözüm için akar yüzey suların biriktirileceği gölet projesi hazırlandı.

Rize Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından kentte 2 yıl önce projelendirilen Andon Vadisi üzerinde yapılacak olan 'Su Göleti Projesi' ile şehrin su sıkıntısı çözülüp kesintisiz bir içme suyuna kavuşturulması hedefleniyor.

Rize'de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı

"Vatandaşlarımızı su konusunda tasarruflu olmaya davet ediyoruz"

Rize Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların suyu tasarruflu kullanması istendi ve şu ifadelere yer verildi:

"İlimizde Ağustos-Eylül ve Kasım-Aralık ayları yağış açısından kurak geçmektedir. İlimiz; içme suyu tedariki açısından yağmur suyuna bağlı olarak yüzeysel suların arıtılmasıyla elde edilen suyu kullanmaktadır.

Bu nedenle uzun süredir yağışların az olması ve buna bağlı olarak yüzeysel suların azalmasından dolayı sık sık su kesintisi yaşanmaktadır.

İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha az mağduriyet yaşamak adına bütün vatandaşlarımızı su konusunda tasarruflu olmaya davet ediyoruz.

Uzun yıllar boyunca yaşamakta olduğumuz su sıkıntısını gidermek adına iki yıl önce belediyemizin DSİ ile birlikte projelendirdiği ve ilimizin su sıkıntısını giderecek olan; Andon Vadisi üzerinde yapacağımız Su Göleti Projesi’nin ihalesi yapılmış olup kısa bir sürede inşasına başlanacaktır.

İvedi bir şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin su sıkıntısını çözüp, sağlıklı ve kesintisiz bir içme suyuna kavuşmuş olacağız."

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #1

"Akan sularımızı değerlendirmemiz lazım, israf yapmamalıyız"

Rize’nin her mevsim yağış alan bir bölge olduğunu söyleyen Kenan Aloğlu, "Rize’de bu şekilde kuraklık olduğuna göre diğer şehirleri düşünemiyorum. Küresel ısınma diyorlar gerçekten bu sene bunun anlamını çok iyi anladık.

Sularımızı onun için çok verimli kullanmamız gerekiyor. Bizim burada su sıkıntısı hiç olmuyordu ama şimdi bunu hissetmeye başladık. Akan sularımızı değerlendirmemiz lazım, israf yapmamalıyız." dedi.

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #2

"Bu yaz yağmur sularımız yok"

Rize’de havaların çok sıcak geçtiğini ifade eden Ömer Adalı, "Bu yaz yağmur çok az yağdı. Önceden burası yazları yağmurlu geçerdi. Bu yaz yağmur sularımız yok.

Aradan sularımız kesiliyor ama vatandaşın bu konuda mağdur olmaması gerekiyor. Dereler önceden daha gürül gürül akardı, şimdi iyice suları çekildi." diye konuştu.

"Bu durum bizi üzüyor"

Günay Bayraktar ise "Bu yaz havalar çok güneşli geçti. Yağmur yağmayınca akan derelerimiz de kurudu. Sularımız azaldı. Bu durum bizi de üzüyor. Aradan sularımız kesiliyor." dedi.

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #3

"Karadeniz’de 3-5 gün yağmur yağmazsa kuraklık olur"

DHA'nın haberine göre; İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Karadeniz’de 3-5 gün yağmur yağmazsa kuraklık olacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Yıllık toplam yağış Doğu Karadeniz’de Rize’de 2 ton. Onu görenler ‘burası ne kadar sulak, her tarafı şarıl şarıl su’ diye düşünüyor ama aslında doğru değil. Karadeniz’de eğim çok fazla, dereler çok kısa, çok hızlı bir şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor.

Toprak derinliği çok az. Yer altı suyu neredeyse hiç yok. O yüzden Karadeniz’de 3-5 gün yağmadığı zaman kurak olur. Su kullanımı konusundaki bu çağrıların tüm yıl boyunca yapılması lazım.

Bizde bazen ‘kuraklık var, dikkat edin, suyu düzenli kullanın’ dediğiniz zaman insanlar; ‘su bitecek, tamamen susuz kalacağız deyip halılarını, perdelerini indirip yıkamaya da kalkabilir’.

Panik havası yaratmak gibi tehlikeli bir yanı da var. O yüzden su kullanımı, suyu tasarruflu kullanmak her zaman öğretilmesi anlatılması gereken durum."

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #4

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #5

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #6

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #7

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #8

Rize de vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yapıldı #9

İlginizi Çekebilir
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
436 YORUM
Dünya Kupası
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
423 YORUM
Magazin
Fenomen CEO, getiri garantili projesini anlatıyor!
ADVERTORIAL
Tesla
Aslı Aydıntaşbaş'tan Nevşin Mengü'ye 6'lı masa desteği: Doğru söylüyor
Aslı Aydıntaşbaş'tan Nevşin Mengü'ye 6'lı masa desteği: Doğru söylüyor
258 YORUM
Gündem
Sosyal medyada Japon taraftarlara tepki
Sosyal medyada Japon taraftarlara tepki
314 YORUM
Futbol