Muş'ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor

Muş'ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor

Hayatlarının büyük bir bölümünü hayvanlara bakarak geçiren berivanlar, her gün at sırtında kilometrelerce yol katederek koyunlarını sağabilmek için zorlu yolculuk yapıyor.

Muş'ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor

Muş’ta kırsal kesimde yaşayan ve geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan berivanların hayatlarının büyük bir bölümü at sırtında geçiyor.

Varto ilçesine bağlı Karaköy’de sürülerin bulunduğu meralara at sırtında yolculuk eden berivanlar, 8 kilometrelik zorlu yolu güçlükle aşıyor.

Merada hayvanlarını sağarak elde ettikleri sütleri bidonlara boşaltıp atlara yardımlaşarak yükleyen kadınlar, yeniden köyün yolunu tutuyor. Köye ulaşan berivanlar, elde ettikleri sütten tereyağı, peynir ve yoğurt yaparak satıyor.

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #1

"HAYAT ŞARTLARI ZOR"

Her gün meraya yolculuk edebilmek için 4 kilometrelik yolu at sırtında geçirdiklerini ifade eden berivanlardan Aydan Bingöl, hayvanları sağdıktan sonra tekrar köye dönüş yoluna geçtiklerini söyledi.

Muş'ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor VİDEO


Elde ettikleri sütten peynir, yoğur ve tereyağı yaptıklarını aktaran Bingöl, “Geçim kaynağımız bu iş olduğu için mecburen çalışmak zorundayız. Hayat şartları zor ve çocuklarımız okula gidiyor, mecburen işimizi yapıyoruz. Geçimimizi sağlamak için hayvancılıkla uğraşıyoruz. Şimdi sütü götürüp kış hazırlığı için kullanacağız.” dedi.

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #2

"30 SENEDİR AT SIRTINDA SÜT SAĞIMINA GELİP GİDİYORUM"

Evlenmeden önce de kendi köyünde berivanlık yaptığını anımsatan Bingöl, “Buraya gelin geldim ve 25 senedir de burada berivanlığa devam ediyorum. 30 senedir hep at sırtında süt sağımına gelip gidiyorum. İlkbahar mevsiminde başlayıp sonbahara kadar süt sağım için gel git yapıyoruz.

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #3

Atların sırtındayız sürekli. Kış mevsiminde de sürekli kar altındayız ve hayvanların yavrularına bakıp, doğum yapan hayvanlarla zaman geçiriyoruz. Hayatımız hep hayvanlarla geçiyor. Çok zor bir iş. Her şeye rağmen geçim kaynağımız olduğu için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #4

"KİLOMETRELERCE YOL KATEDEREK MERAYA GELİYORUZ"

Karaköy’de yaşadıklarını ve her gün kilometrelerce yolu aşarak meraya ulaştıklarını belirten berivanlardan Sabriye Tekin ise “Sürülerimiz dağlık bölgede olduğu için sütümüzü sağıp atlarla eve dönüyoruz. Sütümüzü eve götürüp makineye boşaltıyoruz. Yayık yardımı ile tereyağı, ateş üzerinde de çökelek elde ediyoruz. Koyunları sağıp en az 20-30 kilogram süt alıyorum.

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #5

İşimiz bitince kadınlarla oturup çay içiyoruz, sohbetler ediyoruz. Dinlenmemiz bittikten sonra at sırtına binerek hep beraber evlerimize geçiyoruz. Sadece koyunlarımızı sağıp geçimimizi böyle sağlayabiliyoruz.” diye konuştu.

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #6

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #7

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #8

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #9

Muş ta berivanların ömrü at sırtında geçiyor #10