Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat

Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat

Koronavirüsün yaygın belirtilerinin arasında ateş, yorgunluk ve kuru öksürük bulunuyor. Mevsimsel hastalıklar ise kendini burun akıntısı, hapşırık ve öksürük şeklinde belli ediyor.

Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat

Dünyayı etkisi altına alan ve ölümlere yol açan koronavirüs, mevsimsel hastalıklarla benzer belirtiler gösteriyor.

Uzun süreli geçmeyen öksürük, koku ve tat almanın bozulması, yüksek ateş ve şiddetli vücut ağrıları, koronavirüsü diğer hastalıklardan ayıran belirgin özellikler arasında yer alıyor.

KORONAVİRÜSÜN BULAŞMA YOLLARI

Halen etkinliğini sürdüren koronavirüs, virüs taşıyan bir kişi öksürdüğünde veya nefes verdiğinde yayılan küçük damlacıklardan ya da ağızdan kişiden kişiye bulaşabiliyor.

Damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere düşüyor. Diğer kişiler bu nesnelere ya da yüzeylere dokunduktan sonra ellerini göz, burun veya ağzına sürdüğünde virüs bulaşabiliyor.

Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat #1

ATEŞ, YORGUNLUK, KURU ÖKSÜRÜK...

Koronavirüsün en yaygın semptomlarının başında ateş, yorgunluk ve kuru öksürük geliyor. Bazı hastalarda ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal görülebiliyor.

Virüsün belirtileri itibarıyla alerjik hastalıklar ve üst solunum yolu rahatsızlıklarıyla da benzerlik gösteriyor. Koronavirüsün bir enfeksiyon hastalığı olması nedeniyle bulgularına genellikle ateş eşlik ediyor.

Semptomatik hastalarda ise kas ve eklem ağrıları da görülüyor. Alerjik hastalıklarda ise alerjinin yoğun olarak kendini gösterdiği dönemde berrak yoğun burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık ve öksürük oluyor.

Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat #2

ALERJİK HASTALIK VE KORONAVİRÜS ARASINDAKİ FARK

Koronavirüs ve alerjik hastalıklar sırasında da görülen öksürüğü birbirine karıştırmamak gerekiyor. Koronavirüsten öksürüğe genellikle ateş ve solunum sıkıntısı eşlik ediyor. Alerjik hastalıklarda daha çok hapşırık, burun akıntısı, gözde kaşıntı ve kızarıklık bulguları görülüyor.

Salgına bağlı öksürükte ise gün içerisinde belirgin bir değişiklik olmazken, alerjik hastalıklara bağlı öksürükte dış ortama çıkıldığında, öksürük ve diğer alerjik bulgular artıyor.

Genellikle bu kronik durumu önceki yıllarda da aynı dönemde aynı belirtilerle yaşayan alerji hastalarının tedavisinde özellikle anti-alerjik şurup ve tabletler kullanılıyor. Bu ilaçlar hapşırık, aksırık, burun akıntısı gibi bulguları hafifletiyor. Koronavirüse bağlı ortaya çıkan semptomların tedavisinde ise alerji ilaçlarının hiçbir etkisi bulunmuyor.

Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat #3

KOKU ALMADA AZALMA, HAFTALARCA SÜREN ÖKSÜRÜK...

Mevsimsel üst solunum yolu rahatsızlıkları ise genellikle ilkbahar ve sonbaharda daha sık görülüyor. Burun ve boğazda sıkıntı yaratan bu rahatsızlıkların yüzde 90'ı virüs kaynaklı oluyor. Koronavirüs ise üst solunum yolu rahatsızlığı belirtilerine göre daha ağır bir tablo ortaya koyuyor.

Koku alamama veya koku almada azalma, tat duyusunda kayıp koronavirüs belirtilerinde en sık eşlik eden bulgular arasında yer alıyor.

Koronavirüste ateş ve öksürük, grip ya da üst solunum rahatsızlıklara göre daha uzun sürüyor. Bazı hastalar, haftalarca süren öksürük problemleri yaşayabiliyor.

Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat #4

HER 6 KİŞİDEN BİRİ AĞIR HASTALANIYOR

Normal gribal enfeksiyonlarda bunlar daha kısa süreli olabiliyor. Hasta, 1 hafta içerisinde kendisini toparlayabiliyor. Koronavirüste ise bu durum bazen 1 ay kadar sürebiliyor. Koronavirüsün en sık belirtilerinden biri olsa da ateş her hastada görülmeyebiliyor. Normal gribal enfeksiyonlar ise daha hafif geçirebiliyor.

Koronavirüsü alan her 6 kişiden 1'i ağır hastalanıyor ve nefes almakta güçlük çekiyor. Yüksek tansiyon, kalp problemleri, diyabet gibi altta yatan kronik rahatsızlıkları olanlar hastalığı daha ciddi geçiriyor. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekenlerin mutlaka tıbbi yardım alması gerekiyor.

Koronavirüs ve mevsimsel hastalık arasındaki benzerliklere dikkat #5