Kaz Dağları'ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor

Kaz Dağları'ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor

20 yıldır çöplük olarak kullanıldığı belirtilen bölgedeki atıkların gittikçe geniş alanı yayıldığına dikkat çekildi.

Kaz Dağları'ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor

Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesi ve çevre köylerinden Kaz Dağları'na atılan çöpler, vatandaşların tepkisini çekiyor.

Çanakkale ve Balıkesir sınırlarında yer alan efsanevi Kaz Dağları'nın Çanakkale ili sınırlarında kalan Kalkım beldesi Agonya mevkiinde yaklaşık 20 yıldır çöplük olarak kullanılan alan, çilek tarlalarını ve ormanları tehdit ediyor.

TARLALARA ZARAR VERİYOR

Yenice ilçesine bağlı Akçakoyun köyüne yakın mesafedeki ovada oluşturulan çilek tarlalarının ortasında geniş bir alana yayılan kontrolsüz çöplük alandan yayılan kötü kokular, zararlı sıvılar ve rüzgarla uçan çöpler, çilek tarlalarına zarar veriyor.

Bölge sakinleri, sık sık yaşanan yangınlar nedeniyle de ormanların tehlike altında olduğunu ifade ediyor.

Doğaya olan tutkusu ile bölgede tanınan Akçakoyun Köyü sakinlerinden Akın Andıç, çöplük alanın temizlenerek kontrol altına alınmasını istedi.

Kaz Dağları'ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor ViDEO

"20 YILDIR ÇÖPLÜK OLARAK KULLANILIYOR"

Andıç, "Ben 25 yıldır Akçakoyun Köyü'nde yaşıyorum ve yaklaşık 20 yıldır bu bölge çöplük olarak kullanılıyor. Gitgide büyüyor. Bu Agonya bölgesi Kaz Dağları'nın merkezidir. Bölgedeki bu ovada binlerce dönüm çilek tarlası var. Kalkım beldemizin çöpü ve sağlık ocaklarından çıkan tıbbi atıkları da buraya boşaltıyorlar.

"SÜREKLİ YANGIN ÇIKIYOR"

Akçakoyun, Öğrencik, Çavuşköy, Reşadiye ve Hıdırlar gibi çevre köylerin çöpleri de buraya getiriliyor ve bu çöpler yeni bu yerleşim alanlarını tehdit ediyor. Kanserojen madde dolu burada. Sürekli yangın çıkıyor. İnsan sağlığını tehdit ediyor. Pis sıvılar yer altı sularımıza karışıyor. Çilek tarlaları etkileniyor. Yangınlar, Kaz Dağları'nın verimli ormanlarını tehdit ediyor. Bu çöplük tarlalara 50 metre yakınlıkta. Bir çözüm istiyoruz." dedi.

Kaz Dağları ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor #1

Kaz Dağları ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor #2

Kaz Dağları ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor #3

Kaz Dağları ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor #4

Kaz Dağları ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor #5

Kaz Dağları ndaki çöplük alan, çevreyi tehdit ediyor #6