İzmir'deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak

İzmir'deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak

Sokak müzisyenliği yapan 16 yaşındaki genç, klarnet çalıyor. 16 yaşındaki gencin en büyük hayali ise güzel sanatlar fakültesini kazanmak.

İzmir'deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak

İzmir'de ailesi ile yaşayan 16 yaşındaki Sonat Demirci, babasının kendisine 6 yıl önce aldığı klarneti kendi çabaları ile öğrenerek sokak müzisyenliği yapmaya başladı.

Sokakta müzik yaparken eğlendiğini ve para kazandığını söyleyen Demirci, klarneti profesyonel bir şekilde öğrenmek istiyor.

Uzun yıllardır kendi ailesine destek olduğunu artık dedesiyle birlikte yaşadığını belirten Demirci, okulu bitene kadar sokak müzisyenliği yaparak biriktirdiği parayla ihtiyaç sahiplerine de kapısını açabileceği bir dükkan açmanın hayalini kurduğunu söyledi.

"KENDİ KENDİME ÖĞRENDİM"

Ailece müzisyen olduklarını dile getiren Demirci, klarnet çalmayı internetten açtığı videolar ile öğrendiğini belirterek, "Sokak müziği yapıyorum. İçimi döküyorum, duygularımı müzikle yansıtıyorum. Klarnet çalıyorum. Babam klarnet aldı. Ben herhangi bir hocadan eğitim almadım. Kendim internet üzerinden eğitim videoları izleyerek çalmayı öğrendim. Babamın klarnet bilen arkadaşı bana klarnet çalmanın bazı inceliklerini gösterdi ondan sonra ben notaları kendim çıkarmaya başladım. Ailemizde müzisyen var. Dedem, amcam, babam klarnet, keman, davul, zurna çalıyor hepsi müzisyen." dedi.

"İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN KARNINI DOYURMAK İSTİYORUM"

Kendi tarzını yaratmak için çok çalıştığını söyleyen Demirci, liseden sonra güzel sanatlar fakültesi sınavlarına girmek istediğini dile getirip, "11'inci sınıfa gidiyorum meslek lisesinde pazarlama okuyorum. Eğer notlarımı yüksek tutarsam lise bitince üniversitede güzel sanatlar fakültesine girmek istiyorum. Eğer o bölüm olmazsa, asker de olmak istiyorum. Bu meslekten para kazanmak istiyorum. Ben dedemle kalıyorum. Birikim yapıyorum. Günde 50- 60 lira kenara atıp kendi işimi kurmak istiyorum. Hedefim o. İnsanların karnını doyurabileceğim bir dükkan açabilirsem bu bana yeter. Hedef aldığım bir müzisyen yok. Kendi tarzımı yaratmak istiyorum. İyi bir müzisyen olacağımı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

İzmir deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak #1

"İÇİMDEKİ BÜTÜN SIKINTILAR KAYBOLUYOR"

Müziğin kendisine çok iyi geldiğini belirten Demirci, insanların bu şekilde kendilerini iyi hissetmesinin mümkün olduğunu ifade ederek, "Ben bir gün işe çıkmayayım dedim. Dinlenmek istedim. İçime büyük bir sıkıntı çöktü. Klarnetimi aldım ve Konak sahile indim. Bir iki parça çalarsam kendime geleceğimi düşündüm. Çalmaya başladıkça bana iyi geldiğini fark ettim. Müzik yapmaya başlayınca içimdeki bütün sıkıntı kayboldu. Bu konuda yeteneği olduğunu düşünen insanlar müzik yapmalı, iyi geliyor. Hem para kazanıyorum hem eğleniyorum hem de arkadaş çevrem oluşuyor. Beni sevmeleri hoşuma gidiyor. İsteyen herkes müzikle ilgilenmeli. Bu insanlara faydalı olacaktır. Merakı olan herkese tavsiye ediyorum." diye konuştu.

İzmir deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak #2

İzmir deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak #3

İzmir deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak #4

İzmir deki sokak müzisyeninin hayali, güzel sanatlar fakültesi okumak #5