İzmir'deki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yasağı

İzmir'deki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yasağı

Kentte 31 Ekim'e kadar piknik yerleri dışındaki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yapılamayacak.

İzmir'deki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yasağı

İzmir İli Orman Yangınları Mücadele Komsiyonu, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız başkanlığında toplandı.

Vatandaşların ormanlık alanlarda yoğun şekilde mangal, semaver veya ocak yaktıkları aktarılan açıklamada, bu durumun hava sıcaklığının yüksekliği ve kuru ot ile çalılık miktarının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu için daha önceki tedbirlerin dışında yeni kararların alındığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

31 EKİM'E KADAR YASAK GETİRİLDİ

"21 Ağustos-31 Ekim tarihleri arasında ormanlarda piknik yerleri dışında piknik ve konaklama yapılması yasaktır. Bu husus İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince takip edilecektir. Yangın sezonu boyunca piknik yapılacak yerlerin listesi ilgililere verilecektir.

İzmir deki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yasağı #1

MANGAL, SEMAVER, ATEŞ YAKILMASI...

18 Mart 2020'de alınan karar ile belirlenen piknik ve mesire yerlerinde, ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç olmak üzere, 31 Ekim 2020'ye kadar mangal, semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecektir."

"KARAR VE TEDBİRLERE UYUN" ÇAĞRISI

Yangın yönünden tehlikeli alanların yanı sıra mutlaka korunması gerekli bölgelere girişlerin orman köylerinde yaşayanlar ve orman işinde çalışanlar haricinde yasaklandığı kaydedilen açıklamada, alınan karar ve tedbirlere tüm ilgililer ile vatandaşların hassasiyetle uymaları gerektiği vurgulandı.

İzmir deki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yasağı #2

İzmir’de orman yangını: Ağaçlandırma sahası alev alev ViDEOİzmir deki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yasağı #3