Hakkari'de yeşillikler arasında sosyal mesafeli ders

Hakkari'de yeşillikler arasında sosyal mesafeli ders

Koronavirüs salgını döneminde açık havada öğrencileriyle ders işleyen matematik öğretmeni Rukiye Yıkılmaz, yüz yüze eğitime her hafta devam edeceklerini söyledi.

Hakkari’nin Durankaya beldesinde gönüllü öğretmenler, “İnternet Girmeyen Eve Öğretmen Girer” sloganıyla yeşillikler arasında, sosyal mesafe kuralına dikkat ederek çocuklara yüz yüze ders anlatıyor.

Durankaya beldesindeki Cumhuriyet Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Kadir Çetin ve beraberindeki öğretmenler, uzaktan eğitim programı kapsamında öğrencilere açık havada eğitim veriyor.

Hakkari'de yeşillikler arasında sosyal mesafeli ders FOTO GALERi

DOĞAYLA İÇ İÇE DERS

Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrencilerin birçoğunun evinde internet olmaması üzerine ellerindeki yazı tahtasıyla köyleri dolaşan gönüllü öğretmenler, tüm öğrencilerle yakından ilgilenip doğayla iç içe ders işliyor.

Okula yakın olan öğrenciler ise haftanın 6 günü okulun 4. katında açılan “EBA Destek Noktası” odasına gelerek öğretmenleriyle ders görüyor.

Derebaşı köyünde boş bir bahçede 8. sınıf öğrencilerine matematik dersi veren Cumhuriyet Yatılı Bölge Ortaokulu matematik öğretmeni Rukiye Yıkılmaz, öğrencileriyle yüz yüze eğitim yapmaktan son derece mutlu olduğunu ifade ederek, eğitimin önemine vurgu yaptı.

Bu süreçte öğrencilerine ulaşmanın oldukça zor olduğunu anımsatan Yıkılmaz, bulundukları köydeki öğrencilerin de imkanlarının kısıtlı olduğunu kaydetti.

Hakkari'de yeşillikler arasında sosyal mesafeli ders ViDEO

"MATEMATİĞİ YÜZ YÜZE ÖĞRETMEYE ÇALIŞACAĞIM"

Yıkılmaz, "Bu yüzden okul müdürümüz ve müdür yardımcılarımızla buraya geldik. Açık alanda sosyal mesafe kurallarını gözeterek ders işledik. Uzaktan eğitimde örnek olacak çok güzel bir çalışma başlattık. Ama burada çoğu öğrencime ulaşamadım. Bugünkü yüz yüze eğitimde maske, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat ederek matematik dersi işledik. Öğrencilerimize ulaşmadan önce notlar hazırladık.

Özellikle matematik, fen, sosyal ve İngilizce ders notları hazırladık. Her şart ve koşulda öğrencilerimizle iletişim halindeyiz. Açık alanda doğayla iç içe çok güzel ders işledik. Çok mutluyum. Bundan sonra her hafta yüz yüze eğitimlerimize devam edeceğiz. En azından yüz yüze matematiği öğretmeye çalışacağım." diye konuştu.

Hakkari de yeşillikler arasında sosyal mesafeli ders #1

"ÖĞRENCİLERİMİZE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Okulun EBA destek noktasında görevli bilgisayar öğretmeni Bilal Yılmaz ise evinde bilgisayarı ve interneti olmayan öğrencilerle haftanın 6 günü canlı ders işlediklerini söyledi.

Yılmaz, "Burada öğrencilerimizle EBA destek noktasında ders işliyoruz. Evinde bilgisayar ve internet erişimi olmayan öğrencilerimiz gelip öğretmenlerinin verdiği canlı derslere katılıyor. Burada haftanın 6 günü maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarını gözeterek eğitim veriyoruz. Bu hizmetimiz 2 haftadır aralıksız devam ediyor. Öğrencilerimiz de kesintisiz derslere katılım gösteriyor.

Tabii köy ve mahalleleri uzak olan öğrencilerimiz gelemiyor. Okulumuza en yakın olan öğrenciler gelebiliyor. Yine de bazı öğrencilerin evinde internet ve bilgisayarı var. Onlar da derslere uzaktan bağlanarak bizleri mutlu ediyor. Bizlerde EBA ve yüz yüze eğitimle iki grup halinde öğrencilerimize ulaşmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Hakkari de yeşillikler arasında sosyal mesafeli ders #2

"YÜZ YÜZE EĞİTİM DAHA FAYDALI"

Uzun bir aradan sonra sınıf arkadaşlarıyla yüz yüze dersbaşı yaptıkları için çok mutlu olduğunu belirten 8. sınıf öğrencilerinden Ensar Güldal da, "EBA üzerinden aldığımız eğitimler yararlı değildi. Bugün köyde boş bir bahçede sınıf arkadaşlarımla yüz yüze ilk defa ders yaptık. Bence yüz yüze eğitim çok daha faydalıydı. Bu nedenle hocalarıma teşekkür ediyorum." dedi.

İlginizi Çekebilir
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
189 YORUM
Magazin
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
639 YORUM
3. Sayfa
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
589 YORUM
Medya
Aile Bakanlığı yeni sosyal yardım tutarlarını açıkladı
Aile Bakanlığı yeni sosyal yardım tutarlarını açıkladı
178 YORUM
Gündem
Elektrikli araba devine yatırım, geleceğe yatırım!
ADVERTORIAL
Tesla