Ersin Tatar'dan Kapalı Maraş'ta klip çeken Nihayet Elibol'a destek

Ersin Tatar'dan Kapalı Maraş'ta klip çeken Nihayet Elibol'a destek

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş'ta çektiği klip nedeniyle Kıbrıs Rum kesiminden tehdide varan saldırılara maruz kalan müzisyen Nihayet Elibol'a desteklerini iletti.

Ersin Tatar'dan Kapalı Maraş'ta klip çeken Nihayet Elibol'a destek

Kıbrıslı şarkıcı Nihayet Elibol, yıllar sonra ziyarete açılan Kapalı Maraş'ta Kıbrıs aksanıyla söylediği 'bulaman' şarkısına klip çekmişti.

Türkiye'de de gündeme gelen klip, Rum kesimini rahatsız etti.

Rum ve Yunanlılar tarafından hakarete uğrayan Nihayet için “Binalar üzerine yıkılsın, Kıbrıs Yunandır” şeklinde beddua eden de oldu.

Kapalı Maraş'ın tanınması için klip çektiğini söyleyen Elibol, Rum medyası tarafından da hedef gösterilmişti.

Kıbrıslı Türk Şarkıcı Elibol, çok sayıda tehdit mesajı aldığını açıklamıştı.

TATAR, GENÇ ŞARKICI İLE GÖRÜŞLTÜ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı yazılı açıklamada, Rum kesiminde hedef olan Kıbrıs Türkü müzisyen Elibol ile çevrim içi görüştü.

Kıbrıslı Türk şarkıcının Kapalı Maraş'taki klibine tepki VİDEO

"İNSANLIK DIŞI TAVIR, BAĞNAZ ZİHNİYET"

Elibol ve ekibini Maraş'ta çektiği klip dolayısıyla tebrik eden Tatar, klip nedeniyle Rum tarafından tehdit ve hakarete varan birçok saldırıya maruz kalan Elibol'a yönelik yapılan insanlık dışı bu tavırların bağnaz bir zihniyetin ürünü olduğunu belirtti.

Tatar, sanatçı tarafından çekilen eserin herhangi bir siyasi kaygı taşımadığını tamamen sanatsal gailelerle hazırlandığını vurgulayarak, çekim mekanının sırf Maraş olması dolayısıyla yapılan saldırıların herhangi bir mantıksal zemini bulunmadığını ifade etti.

Ersin Tatar dan Kapalı Maraş ta klip çeken Nihayet Elibol a destek #1

"BARIŞ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK TEHDİT"

Sanatın, dünya insanlığının evrensel bir dili olduğuna işaret eden Tatar, üretilen bir esere karşı bile tahammül edemeyen bu zihniyetin, gerek bölge gerekse dünya barışı önündeki en büyük tehdit olduğunun altını çizdi.

Tatar, "Sanata ve farklılıklara hoşgörü, uygar yaşamın en önemli olgularından biridir." dedi.

"KIBRIS HALKI YANINDA"

Elibol'un asla yalnız olmadığını gerek Cumhurbaşkanı olarak kendisinin gerekse Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu belirten Tatar, üretilen bir eserin siyasetle bağdaştırılarak bu denli büyük saldırılara gerekçe gösterilmesine tepki gösterdi.

Hoşgörü ve sağduyunun hüküm sürmesinin önemine dikkati çekerek Rumlara "itidal" çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Nihayet Elibol’un çalışmalarının arkasında olduklarını belirtti.

Tatar, Maraş açılımıyla dünya insanlığına hizmet edildiğini, Rumlara Taşınmaz Mal Komisyonuna başvuru yapıp hak sahiplerine mülklerine dönme fırsatı sunduklarını dile getirerek, bu bağlamda Maraş açılımının ne denli önemli bir adım olduğunun bir kere daha gözler önüne serildiğini kaydetti.

Ersin Tatar dan Kapalı Maraş ta klip çeken Nihayet Elibol a destek #2

TATAR'A TEŞEKKÜR ETTİ

Elibol, Cumhurbaşkanı Tatar'a verdiği destek ve gösterdiği yakın alaka dolayısıyla teşekkür etti.

Rumların yaptığı birçok şikayet nedeniyle parçanın yayından kaldırıldığını aktaran Elibol, yaşanan saldırılara anlam veremediğini ve bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ersin Tatar dan Kapalı Maraş ta klip çeken Nihayet Elibol a destek #3

KAPALI MARAŞ AÇILIMI

KKTC'de 18 Haziran 2019'daki Bakanlar Kurulu toplantısında, 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş'ın açılması konusunda adımların atılması ve uzman bir ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC sınırları içerisindeki Maraş'ın kamuya ait Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümü 8 Ekim 2020'de açılmıştı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 12 Temmuz 2021'de Maraş açılımının ikinci aşaması kapsamında bir bölge daha askeri olmaktan çıkarıldı ve böylece Maraş'ın yüzde 3,5'lik kısmı sivilleştirildi.

Türkiye ve KKTC makamları, Maraş'ta taşınmazı olan Rumlara ve diğer vatandaşlara, Taşınmaz Mal Komisyonuna başvuru yapmaları çağrılarını yineliyor.

Gelecekte eski sakinlerinin de bölgedeki mülklerine dönmesiyle Maraş'ın tamamının Türk yönetiminde açılması ve insanlığa yeniden kazandırılması hedefleniyor.

Ersin Tatar dan Kapalı Maraş ta klip çeken Nihayet Elibol a destek #4

Ersin Tatar dan Kapalı Maraş ta klip çeken Nihayet Elibol a destek #5

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
253 YORUM
Gündem
Sahte doktorun babası: Tıp kitapları için benden 35 bin lira para aldı
Sahte doktorun babası: Tıp kitapları için benden 35 bin lira para aldı
558 YORUM
3. Sayfa
Sahte doktorun foyasını, aldattığı sevgilisi ortaya çıkardı
Sahte doktorun foyasını, aldattığı sevgilisi ortaya çıkardı
550 YORUM
Gündem
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
935 YORUM
Gündem
Bitcoin ile milyoner oldu! Günde 4.700TL kazanıyor!
ADVERTORIAL
Highfx