Elazığ'da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi

Elazığ'da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi

Deprem sonrasında evleri yıkılan vatandaşlar için inşa edilen 3 bin 500 konutluk 15 bin kişinin yaşayacağı alan, büyüklüğü ve donanımıyla yeni bir ilçeyi andırdı.

Elazığ'da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi

24 Ocak’ta Elazığ, 6.8’lik depremle sarsıldı.

Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti.

İki şehirde 25 binden fazla konut ise ağır hasar gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ'da 20 binden fazla konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı.

15 BİN KİŞİLİK KONUTLAR İNŞA EDİLDİ

Çalışmalar kapsamında şuana kadar binlerce konut biterek sahiplerine teslim edildi. Kent merkezinde yapılan Çatalçeşme Mahallesi sınırlarında ise 3 bin 500 konut inşaat edildi.

Yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı ve ilçeyi andıran 3 bin 500 konutun kuralarının bir kısmı çekilerek, konutların anahtarları sahiplerine teslim edildi.

Elazığ'da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi ViDEO

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #1

VATANDAŞLAR MEMNUN

Kısa bir süre içerisinde kurası çekilmeyen diğer etaplar içinde kura çekileceği ve hak sahiplerinin belirlenerek anahtarlarının verileceği aktarıldı. Konutlarını alan vatandaşlar ise yeni yeni yerleşmeye başladı. Evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirdi.

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #2

"ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN"

Önceki evinin ağır hasar alarak yıkıldığını belirten Ramazan Bağlıoğlu, “Burada devletten TOKİ’den ev aldık. Yeniden buraya taşınacağız. 3. kattayım. Kira öder gibi daireyi ödeyeceğim. Ödeme henüz daha net belli olmadı. Onları kararlaştıracaklar. Devlette Allah zeval vermesin. Evimiz teslim etti. Kura çekimleri yapıldı. İnsanların başına böyle bir felaket daha gelmesin.” dedi.

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #3

"BAŞKASINA MİNNETTEN KURTULDUK"

Evinden memnun olduğunu dile getiren Nazliye Düzgören (74), “Biz 2+1 kullanışsız olur dedik ama güzel yapmışlar. Ev sahiplerinin elinden de kurtulduk. Eski evde 2 kolon hasar görmüştü. Herkes taşındı ve bizde taşındık. Devletimizden Allah razı olsun. Evleri yaptı bize verdi. En azından kiradan kurtulduk. Başkasına minnetten kurtulduk. Burada kız kardeşim ve oğlum ile oturuyorum. Diğer oğlumda başka TOKİ evlerinde.” diye konuştu.

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #4

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #5

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #6

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #7

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #8

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #9

Elazığ da deprem sonrası 15 bin kişilik konut inşa edildi #10