Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor

Aydın'da geçimini ağaçlardan sırıkla meyve silkeleyerek sağlayan Şaban Işıldak, bu işi herkesin yapamadığını ve günlük 400 TL kazandığını söyledi.

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor

Aydın'ın Efeler ilçesinde kestane, çam fıstığı, ceviz ve benzeri ürünleri 20 metre yükseklikteki ağaçlara çıkarak silkeleyip, döken 38 yaşındaki Şaban Işıldak 16 yıldır bu işten geçimini sağladığını söyledi.

Saat 09.00'da başladığı işi akşam 16.00'a kadar sürdüren Işıldak, dalların üzerinde durmanın çok zor olduğunu ve en tehlikelisinin de kestanenin kabuğundaki dikenlerin gözlerine batma riski olduğuna dikkati çekti.

"YAPABİLENE GÖRE ÇOK İYİ BİR İŞ"

Ağaçlardan meyve silkme işine askerden döndükten sonra ağabeyinin aracılığı ile başladığını belirten Şaban Işıldak, "Bana işi de o öğretti. Şimdi ekmek paramı sırıkla meyve silkeleyerek kazanıyorum. O gün bugündür bu işi yapıyorum. Tabii ki her iş zor ama bu işin riski daha fazla. Kestanenin dikenleri gözümüze batabiliyor. Geçen yıl yüzümün göz kısmıma yakın bir yerine kestane düştü, dikenleri battı. 6 adet dikeni zor çıkardık. Allah bizi korudu. Yaprak üstüne kesinlikle basmayacaksın bastığın an kayar. Her yıl neredeyse ağaçtan düşerek kolunu, bacağını kırıp, sakatlanan ve hatta ölenler oluyor. 15 ile 20 metre kadar yüksekliğe çıkıyoruz. Günlük 400 lira civarında bir yevmiye ile çalışıyoruz. Yapabilene göre çok iyi bir iş. Yükseklik korkusu olan kişiler asla bu işi yapamaz." dedi.

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor #1

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor #2

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor #3

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor #4

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor #5

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor #6

Ekmeğini ağaçlara tırmanarak kazanıyor #7