Düzce'de 300 yıllık cami bakımsızlığın kurbanı oldu

Düzce'de 300 yıllık cami bakımsızlığın kurbanı oldu

Tarihi cami, ihmal nedeniyle harabeye döndü. Köy halkı, caminin onarılmasını istiyor.

Düzce merkeze bağlı Ozanlar köyünde yer alan Orhan Gazi döneminden kalan, Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tescili ile en az 300 yıllık olduğu düşünülen Tarihi Orhan Gazi Camii unutulmuşluğunu yaşıyor.

Köyün mezarlığı içinde bulunan harabe caminin çöken kubbesi ve duvarları, köylüleri tedirgin ediyor. Köylüler caminin bir an önce akıbetinin belirlenmesini istiyorlar.

Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından tescillendiği için tehlike saçmasına rağmen yıkım yapılamayan caminin köylüler tarafından onarımı da gerçekleştirilemiyor.

Düzce'de 300 yıllık cami bakımsızlığın kurbanı oldu VİDEO

"HERKES SORUMLULUĞU BİRBİRİNE ATIYOR"

300 yıllık caminin içindeki minber, mihrap, pencere döşemeleri orijinal haliyle kalırken, kubbesi ise 300 yılın ardından çökmüş durumda.

Zemini de çürüyen ve her türlü tehlikeye açık olan tescilli tarihi camii için köylüler, Düzce Valisi Cevdet Atay ve yetkililerden tarihi caminin hayata kazandırılması için çalışma başlatmasını bekliyor.

Caminin depremde yıkıldığını söyleyen köy sakini Dursun Çetin, "Birçok yere müracaat ettik. Çok kişi geldi, inceledi fakat yapmadılar, ilgilenmediler. Her kurum birbirine attı. Gelen tamam diyor çekip gidiyor. Biz ise bu caminin yapılmasını veya yıkılmasını istiyoruz. Çok tarihi bir camii fakat böyle gördükçe içimiz kan ağlıyor. Elimizi sürdürmüyorlar. Tadilat yapamıyoruz çünkü herkes sorumluluğu bir birine atıyor.

Düzce de 300 yıllık cami bakımsızlığın kurbanı oldu #1

"HER KURUM BAŞKA BİR KURUMA YÖNLENDİRİYOR"

Müze müdürlüklerine gidiyoruzi Valiliğe gönderiyor. Valiliğe gidiyoruz. Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne gönderiyor. Kocaeli, Bursa’ya gönderiyor. Bursa, Ankara’ya gönderiyor. Her kurum başka bir kuruma yönlendiriyor. Bu cami aynı zamanda Kültür Varlılarını Koruma Müdürlüğü'ne ait ama onlarda bize el sürdürmüyorlar, kendileri de yapmıyorlar. Burasını tescillediler sonrasına yapmamıza da izin vermiyorlar. Bu haliyle burası çok tehlike ama yapacak bir şey yok.

Her yere müracaat ettik. Belgelerimizde mevcut. Buraya delikanlılar geliyorlar. Burada alkol de alıyorlar. En yakın benim evim ancak burada gürültü olduğunda herhangi bir şey olduğunda ben korkuyorum. Jandarmaya haber veriyoruz. Jandarmanın tepe lambasını görünce de kaçıp gidiyorlar. Burası ile ilgili kesin çözüm bekliyoruz.” dedi.

Düzce de 300 yıllık cami bakımsızlığın kurbanı oldu #2

"SESİMİZİ DUYURAMADIK"

Caminin Osmanlı döneminden kalma olduğunu ifade eden bir başka köy sakini Abdurrahman Çelik ise “Osmanlı döneminden kalma bir cami. Çok kuruma başvuru yaptık. Tescilli olduğu için bize el sürdürmüyorlar. Başvurmadığımız, gitmediğimiz yer kalmadı. Her kurum başka kurumu yönlendiriyor. Sesimizi duyuramadık. Burası tehlikede arz ediyor. Burada uyuşturucu madde kullanıyor, alkol alıyorlar. Her an yıkılma tehlikesi var. Ne olacağı belli değil. Elimizden gelip bir şey de yapamadık.” diye konuştu.

Düzce de 300 yıllık cami bakımsızlığın kurbanı oldu #3

"GÖRDÜKÇE YÜREĞİM SIZLIYOR"

Köyden geçerken harabe şeklindeki camiyi gören Kamil Onur da, "Bu camiyi gördükçe benim yüreğim sızlıyor. Günümüzde Osmanlı dönemine ait diziler çekiliyor ve bir dünya paralar aktarılıyor. Devletimiz bu caminin yıkık, dökük olduğunu bildiği halde, bütün kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi ve belge sunulduğu halde Tabiat Varlıklarını koruma bölge müdürlüğünde de tescilli olduğu halde bu camiye herhangi bir restorasyon yapılmıyor ve kaderine terk ediliyor. Herkeste fikir veriyor. Ancak bütün kurumlarda bilgi ve belge bulunduğu halde hiçbir girişimde bulunulmuyor.

Düzce de 300 yıllık cami bakımsızlığın kurbanı oldu #4

Bütün kamu kurumları buna duyarsız kalıyor, bu caminin yok olmasına göz yumuyorlar. Benim şahsen kalbim sızlıyor. Bütün kamu kurumlarının da kalbi sızlamıyor mu ben merak ediyorum. Neden devletimiz bu camimize sahip çıkmıyor, neden Düzce Müze Müdürlüğü buna sahip çıkmıyor. Niye mücadele edilmiyor. Eğer bu caminin bu halini görüp yürekleri sızlamıyorsa tarihi camiyi yıksınlar. Buraya çocuklar geliyor, oynuyor. Çocuklara bir şey olsa bunun vebalini kim ödeyecek. Bundan kim sorumlu olacak. Bununla ilgili yetkili birimler gelsinler baksınlar, gerekirse yapsınlar gerekirse yıksınlar." şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da
621 YORUM
Gündem
Tatlıses: Bize Cumhurbaşkanımız yeter gerisi te go ti çi go ti
Tatlıses: Bize Cumhurbaşkanımız yeter gerisi te go ti çi go ti
509 YORUM
Gündem
Genç Aslı BTC kazanmanın formülünü açıklıyor!
ADVERTORIAL
Btcrobo Aslı
2022 FIFA Dünya Kupası'nda son 16 turu eşleşmeleri
2022 FIFA Dünya Kupası'nda son 16 turu eşleşmeleri
99 YORUM
Dünya Kupası
Cristiano Ronaldo'nun 2018'den bu yana bacak kasındaki değişim
Cristiano Ronaldo'nun 2018'den bu yana bacak kasındaki değişim
110 YORUM
Dünyadan futbol