Diyarbakır'da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor

Diyarbakır'da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor

Geçimini ayakkabı boyacılığı ile sağlayan bir vatandaş, her gün kazandığı paranın yarısını sokak hayvanlarına mama alarak harcıyor.

Diyarbakır'da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor

Diyarbakır Merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi'nde yaşayan Kadir Aydoğmuş, yıllardır ayakkabı boyacılığı ve gündelik işler yaparak geçimini sağlıyor.

Aydoğmuş, bir yıl önce evine gittiği sırada bir kedinin aç olduğunu fark etmesi üzerine mama alarak besledi. O günden sonra sokak hayvanlarına karşı duyarlı olan Aydoğmuş, günlük olarak kazandığı paranın yarısını sokak hayvanları için ayırıyor.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN CADDE CADDE GEZİYOR

Kentin çeşitli semtlerinde sabahın erken saatlerinde ayakkabı sandığı alarak gezen Aydoğmuş, işini bitirdikten sonra bu kez sokak hayvanları için cadde cadde sokak sokak gezerek mama bırakıyor.

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #1

HERKESİN TAKDİRİNİ TOPLUYOR

Hayvanları beslediği mahallelerde oturanların da takdirini toplayan Aydoğmuş, sokak hayvanlarına yardımlarıyla tanınıyor. Ayakkabı sandığına köpek ve kedilerinde mamayla olan fotoğrafını yapıştıran Aydoğmuş, bu şekilde de dikkatleri üzerine çekiyor.

KAZANCININ YARISI SOKAK HAYVANLARINA

Aydoğmuş, sabah bisikletiyle evden çıktığını ve gün içinde ayakkabı boyacılığının yanı sıra çorap da sattığını ifade ederek, "Günlük elde ettiğim gelirin yarısını sokak hayvanlarına ayırıyorum. Kediler için mama, köpekleri için ise et alıyorum. Geri kalanıyla bir ekmek alırsam eğer bana yeter Allah'a çok şükür. Bu mahallenin kedilerine bir yıldır bakıyorum. 4-5 aydır da Diyarbakır'ın birçok semtine gidip geliyorum. Her akşam evimin önündeki kediler aç geziyordu. Yemek veriyordum. Anlatılamaz bir duygu. Yedikten sonra yanıma geldi bir iki gün. Ondan sonra dedim ki bu hayvan böyleyse diğerleri de öyledir. Ben de bütün katkımı onlara vermeye başladım. İnsanlar imkanları yoksa ve hiçbir şey yapamıyorsa bile su alıp bıraksınlar köşeye. En basit örneği kasaptan 5 TL'lik et alsınlar versinler bu benim çağrımdır onlara" dedi.

"BÜTÜN MAHALLE DE ONU SEVİYOR"

30 yıllık esnaf Ömer Altındağ, Aydoğmuş'un örnek bir davranış sergilediğini belirterek, "Hayvanseverler nadir kaldı. Onu tebrik ediyorum, bu duyarlılığından dolayı. Bütün mahalle de onu seviyor" diye konuştu.

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #2

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #3

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #4

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #5

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #6

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #7

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #8

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #9

Diyarbakır da ayakkabı boyuyor: Kazancının yarısını kedilere veriyor #10