Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor

Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor

1429 yılında Sultan 2. Murad döneminde yapılan, Kanuni Sultan Süleyman'ın gelip namaz kıldığı ancak yıllar içerisinde yarısı toprak altında kalan 2. Murad Camii, tekrar gün yüzüne çıkıyor.

Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor

Denizli’nin Honaz ilçesinde yer alan tarihi camide, 591 yıl sonra tekrar çalışmalar başladı.

Sultan 2. Murad’ın emriyle 1429 yılında yapımı tamamlanan cami, aradan geçen onca yıldan sonra bölgedeki diğer yapılara oranla ayakta kalabilen nadir yapı olma özelliği taşıyor.

Honaz Belediyesi ve Denizli Müze Müdürlüğü’nün bilimsel danışmalığında restorasyon çalışmaları sürdürülen tarihi caminin, 2021 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Aradan geçen 529 yılda neredeyse yarısı alüvyonlarla kapanan 2. Murad Camii’nde hummalı çalışmalar aralıksız sürüyor.

“BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ TURİZM MERKEZİ…”

Projenin yaklaşık yüzde 35’inin tamamlandığını belirten Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, “Burada Kanun Sultan Süleyman namaz kılmış. Bu camide ve bizim için çok değerli bir yapı. Honaz’ın tarihsel simgelerinden bir tanesi. Eğer bunu dönemimizin içerisinde ayağa kaldırabilirsek tarihimiz açısından geleceğe taşıdığımız kıymetli bir eser olacak. Bu tür eserleri her zaman her yerde bulmak kolay değil. Yaklaşık yüzde 30 ile 35’lik bir yol katettik. Geri kalanını tamamlayabilirsek bu bölge için önemli bir turizm merkezi olacak.” dedi.

Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor #1

“AÇIK MÜZE VE İBADETLERİMİZİ YAPABİLDİĞİMİZ BİR CAMİMİZ OLACAK”

Cami alanında restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hem ibadete hem de turizme açık olacağını belirten Başkan Kepenek, şöyle konuştu:

“1429 yılında bugüne taşınmış açık bir müze. Aynı zamanda ibadetlerimizi yapabildiğimiz ve namazımızı kılabileceğimiz bir camimiz olacak. Burayı tıpkı İstanbul’daki camilerimiz gibi gelecekte de rahatça kullanabileceğimiz aynı zamanda geçmişten izleri taşıyan, atalarımızın miras bıraktığı değerli eseri insanlara tanıtmanın onurunu yaşayacağız. Yerli inanç ve tarihsel turizme açık bir alan olacak.”

Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor #2

1950'Lİ YILLARA KADAR BAYRAM VE ÖZEL GÜNLERDE KULLANILDI

2. Murad Camii’nde süren çalışmalara başkanlık eden Uzman Sanat Tarihçisi Dilek Kaçar, ekibiyle birlikte restorasyon çalışmalarını tamamlamak üzere yoğun tempoyla çalışıyor.

2. Murad Camii hakkında bilgiler veren Dilek Kaçar, şu bilgileri paylaştı:

“Üzerine bulunduğumuz Sultan 2. Murad Camii, 1429 yılında Sultan 2. Murad’ın emriyle inşa ediliyor. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden biz burayla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşıyoruz. Yukarıda gördüğümüz kale şehrin ana merkezi ve Bizans Dönemi’nde yapılıyor. Selçuklular zamanında Afşin Bey tarafından fetih ediliyor.

Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor #3

Daha sonra Osmanlı Dönemi’nde 2. Murad tarafından fetih ediliyor. Orada Osmanlı yerleşkesi olduğunu biliyoruz. 400’e yakın ev, zaviye, hamam, tepede bir cami ve kalenin dışında yapılmış ikinci bir cami olarak burayı yaptırdığını biliyoruz. Kanuninin seferi sırasında bu camiye uğradığını biliyoruz ve burada namaz kıldı.

Cami o dönemin çok tipik örneklerinden ve çok büyük ölçekli bir cami değil. Yamaca yaslanılarak yapılmış bir cami. Bölgenin traverten taşıyla yapılmış ve merkezi sekizgen bir kasnak üzerinde tek kubbeyle yükseltiliyor. 1950'li yıllara kadar bayramlarda ve özel günlerde buraya gelip aşure aylarında aşure veya kurban kestiklerini biliyoruz.”

Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor #4

Denizli’deki 2. Murad Camii, 600 yıl sonra ibadete açılıyor #5

İlginizi Çekebilir
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
767 YORUM
Gündem
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
193 YORUM
Magazin
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
621 YORUM
Gündem
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
131 YORUM
Magazin
Elektrikli araba devinden yeni bir yatırım projesi
ADVERTORIAL
Tesla