Bolu'da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül

Bolu'da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül

25 yaşındaki genç kız, 'Kadınsın, yapamazsın' diyenlere rağmen yılmayarak çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

Bolu'da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül

Bolu’da memur ailenin tek çocuğu olan 25 yaşındaki Yemen Gül, çocukluk yıllarından beri otomobillere olan düşkünlüğünü meslek haline getirdi.

Ailesinin öğretmen olmasını istediği Gül, bozulan araçları tamir etmek hayalini önce arkadaşıyla aldığı orta hasarlı araçları tamir ederek başladı.

'KADINSIN YAPAMAZSIN' DEDİLER

Kadın olması sebebiyle iş başvuruları kabul edilmeyen Gül, uzun yıllar kendi imkanlarıyla ve sanayideki ustaları izleyerek deneyim kazandı. Bir süre Ankara’da oto sanayide çalışan genç kadın, daha sonra memleketi Bolu’ya geri döndü.

Bolu'da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül

PES ETMEDİ, BOLU'NUN USTASI OLDU

Mesleğini çok seven ve tüm engellemelere karşı yılmayan Yemen Gül, başvuru yaptığı araç bakım servisi tarafından işe alındı. 3 yıldır mesleğini severek yapan Gül, "Tam uzmanlaştığım bir konu yok ama inceliklerini öğrenmeye çalışıyorum." dedi.

Bolu da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül #1

"HAYALİMDEKİ İŞ BUYDU"

Ailesinin kendisini desteklediğini ancak mesleğe başlarken çok zorlandığını söyleyen Gül, "Küçüklüğümden beri bu işi yapmak istedim. Mesleğimi çok severek yapıyorum. Arabam olsun, ehliyetim olsun diye hayal ederdim. Bununla ilgili herhangi bir eğitimim olmadı ama ilk başta arkadaşımın yanında başladım. Orta hasarlı araçları onunla birlikte topladık. Ankara’da da çalıştım ama Bolu’da yaşamak istediğim için buraya geldim. Aslında çok fazla zorluklarla karşılaştım. 'Kadınsın sanayide ne işin var? Erkek işi' diye çok fazla söylediler. Ama ailem her zaman beni destekledi. Üniversiteye gitmeden önce de pek çok yere başvurdum. 'Beni alın, öğretin' dedim ama onlar da aynı şekilde 'kadınsın, sanayide yapamazsın' diye tepkiler gösterdiler. Ama bir şekilde öğrendim. Çok zorlandığımı söyleyemem, yapabiliyorum." dedi.

Bolu da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül #2

"GÖREN ŞAŞIRIYOR"

Araçlarını tamir ettirmek için gelen müşterilerin şaşırdığını söyleyen Gül, "Gerçekten beni ilk baştan beri çok güzel karşıladılar. İş arkadaşlarım da çok olumlu yaklaştılar. Tabii ki ilk başta şaşırdılar. Gelen müşteriler de şaşırıyor. Beni tanıyanlar ve bu işi yaptığımı öğrenenler de çok şaşırıyorlar. Bakımları yapabiliyorum. Baskı balata, şanzıman yapabiliyorum. Tam uzmanlaştığım bir konu yok ama inceliklerini öğrenmeye çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

Bolu da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül #3

"İŞİNDE ÇOK İYİ"

Gül ile birlikte çalışan 30 yıllık usta Oktay Türkmen, "Çok iyi, başarılı birisi. Anlaşabildikten sonra her şey normal. Eli yatkın. Bu işler görmeyle öğrenilir. O da yetenekli. Anahtar tutmayı çok iyi biliyor.” şeklinde konuştu.

Bolu da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül #4

Bolu da sanayide 3 yıldır ustalık yapan Yemen Gül #5