Bilecik'e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü

Bilecik'e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü

70 keçiyle küçükbaş hayvancılığa başlayan Elif Sarıkaya, 11 dönüm alanda tesis kurup peynir üretimine başladı, sürüsündeki hayvanların sayısını 3'e katladı.

Bilecik'e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü

İstanbul'da, Nişantaşı semtinde büyüyen Elif Sarıkaya, 2 yıl önce Bilecik'e yerleşti.

Çocukluğu Nişantaşı'nda geçen, İtalyan Lisesi'nde okuyan ve gördüğü eğitim sayesinde İtalyanca ve İngilizce bilen 41 yaşındaki girişimci Sarıkaya, Galata semtinde uzun yıllar pastane işletti.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak üzere 2018'de Bilecik'in Vezirhan beldesine bağlı 10 haneli Zobran köyüne taşınan Sarıkaya, muhtarlığın tahsis ettiği eski okul binasına yerleşti.

70 HAYVANLA BAŞLADI, SAYIYI 225'E ÇIKARDI

Bilecik'te 70 hayvanla başladığı işini, aradan geçen 2 yıllık süreçte büyüten, sürüsünü koyunlarla zenginleştirerek hayvan sayısını 225'e kadar çıkaran Sarıkaya, köye 1 kilometre uzaklıkta 11 dönüm alanda tesis kurarak bölgeye katma değer sağlamayı sürdürüyor.

Bilecik'e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü ViDEO

Mutlu bir yaşam sürdüğünü vurgulayan Sarıkaya, "Adapazarı'ndan birisi, 'Tavuk çiftliğim var, ne yapayım?' diye sordu. 'Ankara'dan geliyoruz, sizi çok merak ettik' diyenler oldu. Çok tatlı insanlardı. Bu benim sosyal sorumluluğum. Onların alacağı hayvan için hangisine daha doğruyu anlatabilirsem o kadar iyiyim." dedi. Sarıkaya, keçi ve koyunlarıyla farklı bir sevgi içinde olduklarını dile getirdi.

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #1

"GÜNDE 16 SAAT ÇALIŞIYORUM"

İnsanlara faydası dokunduğu için kendini mutlu hissettiğini anlatan Sarıkaya, şöyle konuştu:

"Hayvan sayımız bir hayli arttı, şu an 225 nüfus olduk. Koyun ekledik, az miktarda peynir üretimim var. Hayvanlarımla yine aşırı samimiyim. Koyunla biraz değişik ama kuzuyu şöyle göbeğine dayıyorsun, çok güzel oluyor. Kendime ve hayvanlarıma uygun bir nokta tespit ettim. 3 sene bekledim ve köy yakınında bir yer aldım. Günde 16 saat çalışıyorum, özellikle koyunlar çok gezmek istiyor.

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #2

"ŞEHİRDE ÇOK DAHA ZENGİN OLABİLİRDİM"

İnsanlara doğayı ve hayvancılığı tavsiye ediyorum ama kim olduklarına bağlı. Soranlar oluyor ama şimdi ben seni tanımıyorum. 'Yapabilir misin? Evet.' Bir çarpışma gücü lazım. Doğa ile ilgili meseleler oluyor. Ben korkmayı doğada öğrendim. 'Doğada bir yerlerde durmak istiyorum, bu süreçte de kendime yeten bir sistem kurmak istiyorum' diyorlarsa olur. Ben şehirde kalsam çok daha zengin biri olabilirdim ama burada bulunmak istiyorum."

Yetiştirdiği hayvanlara yetebilen bir noktaya gelmenin önemine işaret eden Sarıkaya, "Hayvanlarım karın altında yiyecek arasınlar istemiyorum." ifadesini kullandı.

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #3

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #4

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #5

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #6

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #7

Bilecik e yerleşen Nişantaşı kızı, sürüsünü büyüttü #8