Aydın'da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti

Aydın'da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti

Efeler ilçesinde yaşayan ve 2008'de kollarını silaj makinesine kaptırarak kaybeden çiftçi Cihan Topal, hayatını 12 yıl önce nakil yapılan iki kolla sürdürüyor.

Efeler'in Umurlu Mahallesi'nde çiftçilik yapan, evli ve 2 çocuk babası Cihan Topal(39), 2008'de iki kolunu da dirsek altından silaj makinesine kaptırarak kaybetti.

KAZADAN 2 YIL SONRA ÇİFT KOL NAKLİ YAPILDI

Kol nakli olmak için Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran Topal'a, kazadan 2 yıl sonra şans güldü. Muğla'nın Milas ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen Fatih Demirel'in (23) iki kolu, 25 Eylül 2010'da, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 7 saat süren ameliyatla Cihan Topal'a nakledildi.

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #1

TIP TARİHİNE GEÇEN TOPAL, HER İŞİNİ GÖREBİLİYOR

Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından nakil yapılan Topal, Türkiye'de ilk çift kol nakli yapılan hasta olarak tıp tarihine geçti. 12 yıldan beri nakil kollarıyla yaşamını sürdüren Topal, her işini de kendisi görüyor. Topal, dağlık arazide bulunan zeytinliğindeki ağaçlardan çırpma makinesi kullanarak topladığı zeytinleri çuvallarla sırtında taşıyor.

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #2

"HERKES ORGANLARINI BAĞIŞLASIN"

Çalıştıkça kollarının daha da güçlendiğini söyleyen Cihan Topal, "Herkes organlarını bağışlasın ki bütün nakil bekleyen hastalarımız da bir an önce benim gibi sağlıklarına kavuşsun" dedi.

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #3

"KOLLARIM HER GÜN DAHA DA GÜÇLENİYOR"

Zoru her zaman sevdiğini dile getiren Topal, "Kol nakli olmamın üzerinden 12 yıl geçti. Şu an yapabildiklerim, benim için bir hayaldi. Bunları bugün yapabiliyorsam bunu organ bağışına borçluyum. 2 çocuğumu her sabah ellerinden tutarak okula götürmenin mutluluğunu da yaşıyorum. Benim yaptığım işi birçok kişi yapamıyor. Kendim her şeyi, kimseye muhtaç olmadan yapıyorum. Zeytinlerimi kendim çırpıp, toplayamasam, işçi tutmaya kalksam günlük 350 lira yevmiye vermek durumunda kalacaktım. 7 yıldır incirimi ve zeytinimi kendim topluyorum. Kollarımda hiçbir ağrı sızı olmuyor. Zaten zeytin çırpma makinesini kullanmak bana fizik tedavi oluyor. Kollarım her gün çalıştıkça daha da güçleniyor. O nedenle bu işi zevkle yapıyorum. Kendim 39, kollarım ise 12 yaşında" diye konuştu.

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #4

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #5

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #6

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #7

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #8

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #9

Aydın da 12 yıl önce çift kol nakli yapılan çiftçi, tıp tarihine geçti #10