Artvin'de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi

Artvin'de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi

Murgul ilçesindeki 1500-2 bin yaşında olduğu tahmin edilen 11 metre çaplı porsuk ağacı koruma altına alındı.

Artvin'de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi

Artvin’in Murgul ilçesinde bağlı Korucular Köyü Kokolet Vadisi'nde bulunan porsuk ağacı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 'anıt ağaç' olarak kaydedildi.

1500 ile 2 bin yaşında olduğu belirtilen porsuk ağacı, 11 metre çevre uzunluğuyla Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı olarak tescillendi.

TÜRKİYE'NİN ÇEVRE GENİŞLİĞİ EN BÜYÜK AĞACI

Bölgede yaşayan Hasan Durmuş isimli vatandaş tarafından 2001 yılında bulunan ağaç, uzman ekipler tarafından incelenmesi sonucu Türkiye’nin çevre genişliği en büyük ağacı olma unvanına sahip oldu.

Korucular köyünde yaşayan ve ağacı keşfedip yetkililere bilgi veren Durmuş, 40 yıldır ormanlarda çalıştığını ifade ederek, anıt ağaca tesadüfen rastladığı söyledi.

Artvin'de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi ViDEO

"AĞACIN İHTİŞAMINA HAYRAN KALDIM"

Ağacı gördüğünde ihtişamına ve gövde kalınlığına hayran kaldığını kaydeden Durmuş, ağacın anıt ağaç olarak tescillenip korumaya alınması için ilgili makamlara başvurular yaptığını kaydetti.

Ağacın koruma altına alınması için çok uğraş verdiğini anlatan Durmuş, "Son on yıldır bu işe gönül verdim. İlgili kurumlarda yardımcı oldular sağ olsunlar bu duruma geldik, tescil yaptırdık ve muradıma erdim. Ankara’dan arkadaşlar 3 -4 sefer geldiler. Orman Bölge Müdürlüğü'nden geldiler, Çevre Orman Bakanlığı'ndan geldiler, hepsi olumlu rapor verdi. 'Tescillenir ve bu ağaç korumaya alınır' dediler. Şimdi o mutluluğu yaşıyorum heyecanlıyım." diye konuştu.

Artvin de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi #1

AĞAÇ, KUYTU VE NEMLİ YERLERİ SEVİYOR

Bölgeye giderek ağaç ve çevresinde incelemelerde bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ise ağacın varlığından sosyal medyada çıkan haberlerden sonra haberdar olduğunu ve ağaçtan çok etkilendiğini kaydetti.

Porsuk ağacının çok yaygın olan her tarafta bulunabilen bir ağaç olmadığını anlatan Tüfekçioğlu, “Ağacın özelliği kuytu ve nemli yerleri sevmesi. Koyu gölgede yetişebilen, diğer ağaçların altında bile büyüyebilen nadir olan türlerimizden bir tanesi. Burada bu şekilde 11 metre çapa kadar hayatta kalabilmiş yıllara direnmiş muhtemelen 1.500 ile 2 bin arası bir yaşı var. İç kısmı kovuk olduğu için yaşını tam olarak tespit etmemiz mümkün olmadı.” dedi.

Artvin de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi #2

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK ÇAPA SAHİP PORSUK AĞACI

"Türkiye’de daha önce 'en yaşlı' diye söylenen Zonguldak Alaplı’da bulunan porsuk ağacından yaklaşık 1.5 kat daha fazla çapı olan bir ağaç bu" diyen Tüfekçioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Onun için çok değerli. Türkiye’deki en büyük çapa sahip porsuk ağacını tespit etmiş olduk. Aynı zamanda tescillendi, gerçekten çok güzel bir değer, çok sevindik. Böyle bir ağacın burada var olması şimdiye kadar ki kara, fırtınaya zor hava koşullarına dayanıp hayatta kalmış olması bizim için iyi bir şans oldu. Artvin için de önemli bir değer diye düşünüyoruz. Bundan sonra ağacın yaşatılması için korunması için gerekli önlemleri ilgili kuruluşlar almaya başladılar. Biz de artık buraya sık sık gelip yine bunu takip edeceğiz. Yine turizm amaçlı da değerlendirilecek insanların merak edeceği görmek isteyeceği büyüklükte azametli bir ağaç türü."

Artvin de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi #3

Artvin de Türkiye’nin en geniş çaplı porsuk ağacı tescillendi #4