Artvin'de 'Devlet' sayesinde çiftlik sahibi oldular

Artvin'de 'Devlet' sayesinde çiftlik sahibi oldular

28 yıl önce kendilerine hediye edilen 'Devlet' ismini verdikleri inek sayesinde çiftlik sahibi olan aile, 27 kez doğum yapan ineğin, evin bereketi olduğunu düşünüyor.

Artvin'de 'Devlet' sayesinde çiftlik sahibi oldular

Artvin merkeze bağlı, Taşlıca köyünde yaşayan 71 yaşındaki Sayibe ve 66 yaşındaki Nuri Öztürk çifti, 40 yıldır hayvancılıkla uğraşıyor.

Sayibe Öztürk’ün babası tarafından 28 yıl önce çifte evlilik hediyesi olarak verilen ‘Devlet’ isimli inek, ailenin adeta hayatını değiştirdi.

Ortalama 10 ile 15 yıl arasında ömre sahip ineklerin aksine ‘Devlet’, 30 yaşına kadar yaşadı.

EVİN BEREKETİ OLDUĞUNA İNANIYORLAR

Aile evin bereketi olduğuna inandığı ineklerini satmayı yada kesmeyi hiç düşünmezken, ’Devlet’ isimli inek sayesinde 40 büyükbaş hayvana sahip olan aile, geçimlerini tamamen hayvancılıkla sağlıyor.

Devlet’in sütünü, yoğurdunu, danasını satan aile çocuklarının okul masraflarını ve geçimlerini bu şekilde sağladı.

BÜTÜN HAYVANLARI BİR YANA, DEVLET BİR YANA

"Devlet’i getirdik ahıra bereket geldi." diyen Sayibe Öztürk, ”Hayvanlarımız çoğaldı da çoğaldı. Satıyoruz yine çoğalıyorlar. Ahırda bulunan bütün hayvanlar bir tarafa o bir tarafa. Görenler şaşırıyor, ’Bu yaşta inek olur mu ? Bu hayvan ayakta nasıl duruyor?’ diyorlar" derken, eşi Nuri Öztürk ise "Devlet, 30 yaşında. 27’inci danasını doğurdu, 28’e gebe. 1992 yılında paramız yok, yoksul kalmıştık. Kaynatam bu ineği danasıyla bize hediye etti. O yıldan sonra ‘Devlet’ bize 27 yıl sürekli dana doğurdu. Her sene onun danasını sattım, çocuklarımı okuttum. Çocuklara kitap aldık, defter aldık, süt sattık yoğurt sattık. Devlet gerçek anlamda bize anne baba oldu." diye konuştu.

"DEVLETİ SATMAM, ÖLÜRSE BABAMIN YANINA GÖMERİM"

"Devlet'in bizde yeri başka, ona özenle bakıyoruz." diyen Öztürk "Günde üç öğün yem yer, en yumuşak otlardan veririz. Devlet'i satmam, ölürse de ölüsünü götürür, babamın mezarının yanına gömerim. Bu işi de o bu ahırdan çıkarsa bırakırım. 27. danasını adına Antepli plaka numarasından esinlenerek ’Antepli’ taktım. 28.’si doğarsa ona da ’Giresun’ ismini takacağım.” ifadelerini kullandı.

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #1

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #2

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #3

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #4

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #5

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #6

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #7

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #8

Artvin de Devlet sayesinde çiftlik sahibi oldular #9