Antalya'da hasta kızı için yardım bekliyor: Tek isteğim görmesi

Antalya'da hasta kızı için yardım bekliyor: Tek isteğim görmesi

NF1 hastalığı nedeniyle 2,5 yaşında görme yetisini kaybeden Belinay'ın ailesi, kızlarının tedavisinin tamamlanabilmesi için yardım çağrısında bulundu.

Antalya'da yaşayan Safinur ve Mevlüt Arı çiftinin tek çocuğu Belinay, 35 haftalık dünyaya geldi. Ciğerleri gelişmediği için bir süre yoğun bakımda tedavi gören Belinay'ın 20 günlükken bacağında lekelenme görüldü.

Belinay'a, sinir dokusunda tümör oluşumuna neden olan NF1 hastalığı teşhisi konuldu.

GÖRME YETİSİNİ KAYBETTİ

6 ay sonunda hastalığı ilerleyen Belinay'ın önce sağ, sonra sol gözünde tümör görüldü. 14 aylıkken 14 ay boyunca kemoterapi alan Belinay'ın hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve görme kaybı oluştu. 2,5 yaşında görme yetisini tamamen kaybeden Belinay, tümörleri sinirlere yapışık olması nedeniyle ameliyat edilemedi.

Belinay'ın annesi: Tek isteğim kızımın görmesi

İYİLEŞMEYE BAŞLADI

Doktorlarının tümörün ilerlemesiyle iki gözü de alabileceklerini söylemesi üzerine Arı Ailesi, tedavi için yeni bir arayışa girdi. Aile, araştırmalar sonucunda İzmir'de özel bir klinik buldu ve tedavi için her ay gitmeye başladı. Ocak ayında çekilen MR'da Belinay'ın tümöründe yüzde 80 küçülme izlendi. Belinay, son dönemde ışık ve gölgelendirmeleri de görebilmeye başladı.

"14 AYLIKKEN KEMOTERAPİ ALDI"

Kızının sağlık durumu hakkında bilgi veren Safinur Arı, “14 aylıkken 14 ay boyunca kemoterapi aldı. İlerleme olursa her iki gözü de alabileceklerini söylediler. Tümör sinirlere yapışık, riskli bir bölgede olduğu için ameliyat yapamayacaklarını söylediler. Kontrol altında tutulabileceği söylendi. Tek evladımızın ellerimizden kayıp gitmesini istemedik. Anne ve baba olarak bir çaba içine girdik." dedi.

Antalya da hasta kızı için yardım bekliyor: Tek isteğim görmesi #1

"DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR"

Belinay'ın İzmir'deki klinikte 4 yıldır tedavi gördüğünü anlatan Safinur Arı, “Aylık gördüğümüz tedaviler ve aldığımız ilaçlar var. Bu tedaviler sonunda başarıya adım atıyoruz. Ocak ayında çekilen MR sonucunda tümöründe yüzde 80 küçülme tespit edildi. Görmemiz de yavaş yavaş geliyor. Gölgeleri görebiliyor. Cisimleri fark etmeye başladı ama tedavi maliyetli olduğu için zorlanıyoruz. Pandemi nedeniyle eşim işsiz. En çok istediğim, kızımın tedavisinin tamamlanması. Görmesini istiyorum. Tedavisinin tamamlanabilmesi için kızımın desteğe ihtiyacı var." diye konuştu.

"KIZIM SAĞLIĞINA KAVUŞSUN"

Kızının da kendisi gibi NF1 hastası olduğunu belirten Mevlüt Arı ise 18 yaşında bu hastalık nedeniyle beyni su topladığı için büyük bir ameliyat geçirdiğini anlattı. NF1 hastalığı nedeniyle skolyoz ve kifoz gibi çeşitli rahatsızlıklar da geçirdiğini aktaran Arı, ağır işlerde çalışamadığını belirtti.

Pandemi nedeniyle işsiz kaldığını söyleyen Arı, en büyük desteği eşinden aldığını ifade etti. Mevlüt Arı, “Eşim hem bemin hem kızım için büyük çaba sarf ediyor. Hakkını ödeyemem. Bir an önce kızımın sağlığına kavuşmasını istiyorum. Günlük hayatını kendisinin idame ettirmesini istiyorum." dedi.

Antalya da hasta kızı için yardım bekliyor: Tek isteğim görmesi #2

"6 NOKTA BİZİM ALFABEMİZ"

Antalya'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim aldığını anlatan Belinay Arı, “Okulda bütün öğretmenlerimiz gerekli çabayı gösteriyor. Kabartmaları yapıyoruz. Birçok şey öğreniyoruz. Pandemi nedeniyle çok gidemiyorum ama okulumu çok seviyorum. Daha okuma yazma bilmiyorum ama kabartma var. Kabartma tabletinin arasına kağıt koyuyorum. Tabletin kapağını kapatıp kutucuklara kalemin sivri ucuyla 6 nokta basıyorum. O bizim alfabemiz. Onunla alfabeyi öğrenecekmişim. Arkadaşım çok yok, çünkü hocalarımız sınıfa bizi tek tek alıyor. Mümkün olursa ileride oyuncak dükkanı açacağım. Çünkü oyuncaklar çok güzel, çocuklar gidip oyuncak alabilir. Ben de oyuncakları çok seviyorum. Oyun oynamak da güzel ama ders çalışmak da gerekiyor." ifadesini kullandı.

Antalya da hasta kızı için yardım bekliyor: Tek isteğim görmesi #3

Antalya da hasta kızı için yardım bekliyor: Tek isteğim görmesi #4