Antalya’da balık ısırmaları arttı: Ayak bakımı yapıyorlar

Antalya’da balık ısırmaları arttı: Ayak bakımı yapıyorlar

Konyaaltı Sahili'nde son zamanlarda balık ısırma şikayetlerinin arttığını dile getiren uzmanlar, korkulacak bir durumun olmadığını belirtiyor. Uzmanlara göre bu ısırmalar bir nevi ayak bakımı…

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde son günlerde balık ısırması şikayetleri arttı.

Şikayetler üzerine harekete geçen Akdeniz Üniversitesinden (AÜ) Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, öğrencileri ile birlikte Akdeniz’in mavi kıyılarına dalarak olayı yerinde görüntüledi.

Yapılan incelemede, vatandaşlarca balon balığı tarafından sanılan ısırmaların daha çok zararsız bir tür olan sargoz ve yaladerma gibi ufak balıklara ait olduğu tespit edildi.

“Deniz canlılarını keşfedip, keyif alıyorlar”

Tatile gitmeyerek Antalya’da kalan öğrencileri ile su altına dalış gerçekleştirmeye devam ettiğini belirten Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, İHA’ya konuştu.

Gökoğlu, “Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu öğrencileri dalışı öğrenmek için yaz tatilinde memleketlerine gitmedi. Antalya’da olan öğrencilerimiz ile zaman zaman falezlere ve Konyaaltı Plajı'na dalışa gidiyoruz. Öğrencilerimiz dalışlarla deniz canlılarını keşfedip, keyif alıyorlar.” dedi.

Antalya’da balık ısırmaları arttı: Ayak bakımı yapıyorlar VİDEO

Antalya’da balık ısırmaları arttı: Ayak bakımı yapıyorlar #1

“Ayak bastığı yerlerde çok sayıda balık yavrusu var”

Sıcak havaların deniz popülasyonunu nasıl etkilediği ile ilgili soruya da cevap veren Gökoğlu, “Şu anda Antalya’da deniz suyu sıcaklığı 30-31 derece dolayında bulunuyor. 10 metrenin altına indiğimiz zaman su sıcaklığı değişiyor. Kışın kıyıya çekilen balıklar, özellikle tropikal sıcak suyu seven balıklar kışın derinlere kaydılar. Yaz döneminde kıyıya geldiler. İnsanların denize girdiği, ayak bastığı yerlerde çok sayıda balık yavrusu var. Özellikle sargoz, melanurya, yaladerma ve çupra yavruları bol miktarda kıyılarda var.” sözlerine yer verdi.

Antalya’da balık ısırmaları arttı: Ayak bakımı yapıyorlar #2

“200 bin balık Antalya kıyılarından çekilse ne olur?”

Balon balığı kuyruğunda teşvikin artırılmasını değerlendiren Gökoğlu, “Tehlike arz eden tür için 12,5 TL gibi bir değer biçildi. Diğer türler için daha düşük. Bahsedilen tür için de sanıyorum 200 bin civarında bir sayı var. Diğer türler 1 milyon civarında belirtilmiş. Bu popülasyonu çok büyük bir şekilde etkilemez. 200 bin balık Antalya kıyılarından çekilse ne olur, popülasyonu çok fazla etkilemez. Fiyat teşvik edicidir. Balıkçılarımızı korumak lazım.” dedi.

Antalya’da balık ısırmaları arttı: Ayak bakımı yapıyorlar #3

“Korkulacak bir durum yok”

Son günlerde balık ısırmaları konusunda çok şikayet aldıklarını belirten Gökoğlu, “Biz tabii her zaman gördüğümüze inanırız. İnsanlara biz videolarımızı çektik. O ısıran balıklar, ayaklarda bulunan yaralara vuruyorlar. Kalkmış derilere dokunuyorlar. Ayaklarda bulunan ölü dokuları ayıklıyorlar. Bir bakıma ayak sağlığı açısından ayak bakımı yapıyorlar. Zaman zaman yaralara vurdukları zaman, yaraları dişleri ile aldıkları zaman zarar veriyorlar. Balıklar bazen kılları da çekiyor. Bunu yapan balıklar sargoz, yalederma gibi ufak balıklar. Küçük yenebilen balıkların yavrularıdır bunlar. Korkulacak bir durum yok.” açıklamasına yer verdi.

Antalya’da balık ısırmaları arttı: Ayak bakımı yapıyorlar #4

İlginizi Çekebilir
Hafsanur Sancaktutan, mastürbasyon sahnesiyle ilgili konuştu
Hafsanur Sancaktutan, mastürbasyon sahnesiyle ilgili konuştu
391 YORUM
Magazin
Elektrikli araba devi için yatırımın tam zamanı!
ADVERTORIAL
Tesla
Mika Raun'dan Mehmet Ali Erbil yorumu
Mika Raun'dan Mehmet Ali Erbil yorumu
130 YORUM
Magazin
Optimar'ın anketine göre ittifaklarda son durum
Optimar'ın anketine göre ittifaklarda son durum
452 YORUM
Gündem
İzmir'de rakı masasında Kur’an-ı Kerim’i yaktılar
İzmir'de rakı masasında Kur’an-ı Kerim’i yaktılar
2056 YORUM
3. Sayfa