Adana'da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı

Adana'da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı

90 koyundan 40 tanesinin kaldığını belirten besici, evlenmek için başlık parasını tamamlayamadığını söyledi.

Adana'da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı

Adana'da Kurban Bayramı’nın 2’nci gününde de kurban pazarlarında kıyasıya pazarlıklar sürdü.

Fiyatların yüzde 10 düştüğü pazarda, vatandaşlar ucuza kurbanlık almak için sabahın ilk saatlerinde kurban pazarlarının yolunu tuttu.

Kurbanlık almak isteyenlerle besiciler sıkı pazarlıklar yaptı. Koronavirüs salgının nedeniyle pazarlıklar ‘çoban değnekleri’ ile yapıldı.

"BU YIL DA EVDE KALDIM"

Evlenmek için para biriktirdiğini belirten besici Musa Kaplan, “Normalde bin 300 liraya sattığımız koyunları, 900 liraya satıyoruz. Piyasa düşünce koyunlar elimizde kaldı. 90’a yakın koyunumuz vardı, 40 tanesi kaldı. Bu sene evlenmek istedim, 50 bin lira başlık parası istediler. Paranın 25 bin lirasını tamamladık ama piyasa düştü. Bu yıl da evde kaldık. Gidip isteyeceğiz." dedi.

"EVLENEMEDİM, KURBANLIĞI BENDEN ALIN"

"Vermezlerse kaçırırız” diye de espri yapan Kaplan, vatandaşlara "Bekarım, evlenemedim. Evde kaldım. Gelin kurbanlığı benden alın." diye seslenerek kurbanlıklarını satmaya çalıştı.

Adana da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı #1

"UCUZ DİYE BAYRAMDA GELİYORLAR"

10 yıldır koyun besleyen Ömer Ergin ise Sivas ve Kars’tan getirdikleri koyunları satmaya çalıştıklarını belirterek, "Bayramdan önce koyun alamayanlar, daha ucuz olduğu için bayramda geliyorlar. Biz de koyunlar elimizde kalmasın diye yüzde 10 indirime gittik. Bugün pazar biraz daha durgun aslında. Hiçbir gün arife ya da bayramın birinci günü gibi olmaz ama ilgi var. Koyunlarımızın 250’ye yakınını sattık. Elimizdeki koyunları bitirmeye çalışıyoruz." dedi.

Satıcıyla kıyasıya pazarlığın ardından kurbanlıklarını alan Turan Bahadır da, "Fiyatlar pahalı değil, normal. Geçen yıl daha pahalıydı. Bugün daha ucuz diye geldik ve fiyatlar bayağı düşmüş." diye konuştu.

Adana da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı #2

Adana da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı #3

Adana da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı #4

Adana da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı #5

Adana da besici, piyasa düşünce kurbanlıkları satamadı #6