Yerli üretim 'Deneyap Yazılım Kartı' TEKNOFEST'te tanıtıldı

Yerli üretim 'Deneyap Yazılım Kartı' TEKNOFEST'te tanıtıldı

Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST 2020'ye katılan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, yerli imkanlarla üretilen 'Deneyap Yazılım Kartı'nı tanıttı.

Yerli üretim 'Deneyap Yazılım Kartı' TEKNOFEST'te tanıtıldı

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen TEKNOFEST 2020 kapsamında gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve yarışmacılar katıldı.

"ÖYLE BİR KART YAPALIM Kİ, AKILLI ŞEHİR UYGULAMASI YAPILABİLSİN DEDİK"

Eğitim teknolojilerinde önemli bir adım atmak istediklerini ifade eden Haluk Bayraktar, şunları söyledi:

"Eğitim teknolojilerinde önemli bir adım atalım istedik. Kullandığımız kartların, standartların güçlü bir alt yapısı olsun istedik. Bu kapsamda çalışmalar yapıyorduk. Malum yapay zeka her sektörde olan şeyler. Artık her alanda yapay zeka var. Artık milyarlarca makine birbiriyle konuşuyor. Öyle bir kart geliştirelim ki akıllı şehirler uygulaması yapılabilsin, lojistikten sağlığa kadar her alanda kullanılabilsin istedik."

"UFAK AMA MARİFETİ ÇOK YAZILIM KARTI"

"1 yılın sonunda geldiğimiz noktayı şimdi sizlerle paylaşacağız. Görmüş olduğunuz ufak ama marifeti çok olan bu kart, tüm temel özellikleri olan, kamerası ve farklı giriş portlarına kadar güçlü işlemcisiyle artık önümüzdeki yıllarda hem eğitim alt yapısında hem de TEKNOFEST'in tüm alanlarında kullanılabilecek, tamamına hizmet edebilecek, deniz altında su altı robotunu götürebilecek, yer robotunu hareket ettirebilecek, İHA'larda kullanılabilecek otonom bir kart. Biz istedik ki standart haliyle bile çok önemli işlevleri olsun. İşlemcisi güçlü olsun, yapay zeka tabanlı, farklı portları olsun, nesnelerin interneti projelerine hizmet edebilsin.

KAMERA, MİKROFON VE DAHA BİRÇOK ÖZELLİK

Kamerası, mikrofonu olsun, Wi-Fi ve bluetooth teknolojisiyle diğer cihazlarla çalışabilen bir kart oldu. 32 bit işlemci, 2 megapiksel kamera, çeşitli yapay zeka uygulamalarına imkan sağlayabilen bir kart. Tüm robotlarda ve telefonlarda kullanılabildiği gibi 6 eksen ataletsel, grafik tabanıyla sürükle bırak uygulamalarını kullanabilen, C++ programlarıyla kodlanabilen, devre tahtasına uyumlu bir kart."

Yerli üretim 'Deneyap Yazılım Kartı' TEKNOFEST'te tanıtıldı

Yerli üretim  Deneyap Yazılım Kartı  TEKNOFEST te tanıtıldı #1

"YABANCI MUADİLLERİNDEN DAHA İLERİDE"

Çok yönlü bir çalışma ortaya koyduklarını vurgulayan Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunu yaparken şunu gözlemledik, TEKNOFEST'te de birçok takımımız kendi kartını geliştirebiliyor. Yurt dışından yabancı ithal edilen muadillerine baktık bu kartın. İşlemci, çalışma prensipleri, çevresel özellikleri açısından bunlardan çok daha ileri bir kart durumunda. Elde ettiğimiz deneyimler ve geri beslemeler doğrultusunda, yoğun şekilde kullanılan yabancı muadillerinde olmayan bazı özelliklerle bu kartı tasarlayıp, geliştirdik."

YABANCI EMSALLERİNDEN DAHA UCUZ

"Özellikle akım koruma, sürekli 5 volt gerilim çıkışı, lityum bataryaların şarj edilme, devre tahtasıyla uyumlu olması, mikrofon ve kamerası olması gibi bazı özellikler bizi farklı kılan en temel özellikler. Maliyet etkinlik planlamasını da yaptık. Maliyete çok yakın şekilde, yabancı muadillerine göre çok daha düşük bir şekilde satış planlaması yaptık."

"10 BİN DENEYAP YAZILIM KARTI HEDİYE EDECEĞİZ"

Yakında satışına başlayacağız. T3 Vakfı olarak 10 bin deneyap öğrencisine bunları ücretsiz olarak hediye edeceğiz. Bu kartın ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kartın geliştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Yerli üretim  Deneyap Yazılım Kartı  TEKNOFEST te tanıtıldı #2

Yerli üretim  Deneyap Yazılım Kartı  TEKNOFEST te tanıtıldı #3

Yerli üretim  Deneyap Yazılım Kartı  TEKNOFEST te tanıtıldı #4

Yerli üretim  Deneyap Yazılım Kartı  TEKNOFEST te tanıtıldı #5

İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
803 YORUM
Medya
Para kazanmanın robotik sistemini açıklıyor!
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
881 YORUM
Gündem
Benzin ve motorine indirim geliyor
Benzin ve motorine indirim geliyor
237 YORUM
Gündem
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
1525 YORUM
3. Sayfa