Üç boyutlu yazıcılar Mars yolcuları için kemik ve deri üretecek

Üç boyutlu yazıcılar Mars yolcuları için kemik ve deri üretecek

Bilim insanları, uzaydaki yaralanmalara karşı 3 boyutlu yazıcılar ile kemik ve deri üretmeyi başardı.

Mars, üzerinde en çok araştırma yapılan gezegenlerin başında geliyor. Bilim insanları kızıl gezegene gönderdikleri çeşitli araçlarla Mars hakkında veri toplarken, araştırmacılara göre yakın gelecekte Mars'a yolculuk yapılabilecek.

Ancak, uzay görevlerinde meydana gelebilecek kaza ve yaralanmalara müdahale etmek, dünyada olduğu kadar kolay olmayacak.

Mars'a gidecek uzay yolcuların sağlık durumları ve yaşam döngüsü üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran bilim insanları, 3 boyutlu yazıcıların kemik ve canlı doku üretebilmesi için çalışmalara başladı.

mars

Çeşitli yaralanmaları yerinde tedavi edebilmek için çalışmalara başlayan Dresden Teknik Üniversitesi'de çalışan bir grup bilim insanı, önemli bir gelişmeye imza attı.

3 BOYUTLU YAZICILARDN DERİ VE KEMİK ÜRETİLDİ

3 boyutlu yazıcılardan yararlanan bilim insanları kemik ve deri dokusunu, bu yazıcılardan elde etmeyi başardı. Henüz prototip aşamasında olan yeni teknoloji, özellikle insan vücudunun yavaş iyileşme sürecini hızlandırmayı mümkün hale getirecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Uzay Ajansı Yapılar, Mekanizmalar ve Malzemeler Anabilim Dalı Başkanı Tommaso Ghidini, "Vücudunda yanık oluşan bir astronata başka bir astronottan alınan deri dokusunun nakledildiğinde aynı zamanda dokuyu bağışlayan kişide de kolay iyileşmeyen bir yara oluşuyor. Bunun önüne geçmek için yaptığımız çalışmalar kapsamında artık biyobaskı yoluyla deri üretmek mümkün." ifadelerini kullandı.

Bilim insanları, kemik üretmek için ise katkı malzemesine kalsiyum fosfat ekledi. Kemik yapısına destek sağlayan kalsiyum fosfatın, kemik büyüdükçe vücut tarafından emildiği belirtildi.

NASA'nın yeni Mars aracını inşa etme görüntülerini canlı olarak takip etmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji


İlginizi Çekebilir
Tel Abyad'da YPG/PKK ateş etti: 1 asker şehit
Tel Abyad'da YPG/PKK ateş etti: 1 asker şehit
366 YORUM
Gündem
Malatyalılar ile Adıyamanlılar arasında sınır kavgası
Malatyalılar ile Adıyamanlılar arasında sınır kavgası
346 YORUM
İç Haber
Erdoğan'ın başarısı Almanya'nın gündeminde
Erdoğan'ın başarısı Almanya'nın gündeminde
255 YORUM
Gündem
Prens Selman'dan ManU için 3.5 milyar euro
Prens Selman'dan ManU için 3.5 milyar euro
134 YORUM
Spor