Google ve Microsoft, ilk çeyrek gelirlerini artırdı

Google ve Microsoft, ilk çeyrek gelirlerini artırdı

Microsoft ve Google'ın ana kuruluşu Alphabet, bu yılın ocak-mart döneminde kâr ve gelirlerini artırdıklarını duyurdu.

Google ve Microsoft, ilk çeyrek gelirlerini artırdı

ABD'li teknoloji şirketlerinden Microsoft ile Google'ın ana kuruluşu Alphabet, bu yılın ilk çeyreğinde net kâr ve gelirlerini ciddi şekilde artırdı.

Google'ın çatı şirketi Alphabet'in yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 artarak 55,3 milyar dolara çıktı. Alphabet, 2020'nin aynı döneminde 41,2 milyar dolar gelir açıklamıştı.

NET KÂR YÜZDE 162 ARTTI

Firmanın net kârı ise ilk çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 162 artışla 17,9 milyar dolara yükseldi. Alphabet, geçen senenin ilk çeyreğinde 6,8 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Şirketin geçen yılın ocak-mart döneminde 9,87 dolar olan hisse başına kârı da bu senenin aynı döneminde 26,29 dolara çıktı.

Google ve Microsoft, ilk çeyrek gelirlerini artırdı #1

MICROSOFT DA GELİR VE KÂRINI ARTIRDI

Microsoft'un paylaştığı bilgilere göre, şirketin geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19 artarak 41,7 milyar dolara ulaştı. Microsoft 2020'nin Ocak-Mart döneminde 35 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net karı da aynı dönemde yüzde 44 artarak, 15,5 milyar dolara yükseldi. Firmanın net kârı geçen senenin aynı döneminde 10,7 milyar dolar olmuştu.

Microsoft'un hisse başına kârı da bu dönemde 1,40 dolardan 2,03 dolara yükseldi.

Google ve Microsoft'un ilk çeyrek gelirleri toplamı 97 milyar doları buldu.