Gök bilimciler, galaksilerin en ayrıntılı görüntülerini yakaladı

Gök bilimciler, galaksilerin en ayrıntılı görüntülerini yakaladı

Gök bilimciler, uzayın derinliklerinde galaksilerin şu ana kadarki en ayrıntılı görüntülerini yakalayarak yayınladı.

Gök bilimciler, galaksilerin en ayrıntılı görüntülerini yakaladı

Galaksi veya gökada; kütleçekimi kuvvetiyle birbirine bağlı yıldızlar, yıldızlararası gaz, toz ve plazmadan oluşan sistemlere deniyor.

Gözlemlenebilir evrende 100 milyardan fazla gökada (galaksi) olduğu tahmin ediliyor. Bu galaksilerin çoğu, kütle çekimi sayesinde birbirlerine bağlı "kümeler" adı verilen toplulukları oluşturuyor. Bu kümelerden yine aynı şekilde birbirine bağlı "süper kümeler" meydana geliyor.

EN AYRINTILI GÖRÜNTÜLER YAKALANDI

İngiltere'deki Durham Üniversitesinden Dr. Leah Morabito'nun ekibi, yürüttüğü çalışmada normalden çok daha yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalayarak galaksilerin iç işleyişini benzeri görülmemiş ayrıntılarla ortaya koydu.

Gök bilimciler, galaksilerin en ayrıntılı görüntülerini yakaladı #1

Çalışmada, 9 Avrupa ülkesindeki 70 binden fazla 1 metrelik antenlerin birbirine bağlanmasıyla, görüntülerin çözünürlüğü önemli ölçüde iyileştirildi.

Manchester Üniversitesi'nden Dr. Neal Jackson, elde edilen ayrıntılı görüntülerin, galaksilerin bir yıldız koleksiyonundan çok daha fazlası olduğunu ortaya koyduğunu kaydettı.

Jackson, "Galaksi evrimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tam ortadaki kara deliği anlamamız gerektiği çok açık bir şekilde ortaya çıktı çünkü galaksilerin nasıl evrimleştiği üzerinde oldukça temel bir etkiye sahip gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.

GALAKSİLERİN NASIL EVRİMLEŞTİĞİ ANLAŞILABİLECEK

Araştırmacılar, yeni görüntülerin kara deliklerin yıldız ve gezegen oluşumundaki rolü hakkında daha fazla fikir verebileceğini belirterek bunların galaksilerin nasıl evrimleştiğine dair anlayışı değiştireceğini ifade etti.

Gök bilimciler, galaksilerin en ayrıntılı görüntülerini yakaladı #2

Gök bilimciler, galaksilerin en ayrıntılı görüntülerini yakaladı #3

Gök bilimciler, galaksilerin en ayrıntılı görüntülerini yakaladı #4