Türkiye’nin Machu Picchu’su: Kov Kalesi

Türkiye’nin Machu Picchu’su: Kov Kalesi

İnka antik şehri gibi görünen bu kalenin ilk bakışta Gümüşhane’de olduğunu duyunca ben de inanamadım. Kov Kalesi benim gözümde bir dünya harikası.

Selen KALDIRIM/ [email protected]

Buram buram tarih kokan, doğallık saçan ülkemizin zirvesinden selamlar. İlk bakışta insan Game Of Thrones dizi seti falan sanıyor. Görkemi olsun, şaşası olsun, bulutlara erişen yüksekliği olsun… Kov Kalesi kuşkusuz Gümüşhane’nin en alıcı cazibelerinden biri. Pestil ve Köme'si kadar lezzetlidir gezmesi. O zaman hayde gidelum!

Gümüşhane hakkında her kafadan bir ses çıkıyor. Ben size söyleyeyim; Gümüşhane insanı dobradır; şehrin eksiği yok fazlası vardır. Doğu Karadeniz’in bu çetrefilli şehrinin yeraltı da, yerüstü de ayrı bir nimet.

130 METRE YÜKSEKLİĞİNDE GÖRKEMLİ BİR KALE

Doğu Karadeniz’in en görkemli kalelerinden birisi olan 658 yıl önce yapılan Kov Kalesi tüm ihtişamıyla karşınızda. Kale denizden bin 760 metre yükseklikte. 130 metre yüksekliğindeki bir ana kaya kütlesi üzerine kurulu.

Şöyle uzaktan bakınca adeta bir şato gibi durmuyor mu?

MANZARA ALEV ALEV

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Esenyurt köyünde bulunan ve 2007 yılında restore edilen kalede ören yerleri çalışmaları devam ediyor. İl merkezine 25 kilometre mesafede yolu, restoranı, dinlenme alanları ve otoparkları tamamlanmak üzere olan kale eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerine açık. Tepe manzarasında bir de gündoğumuna denk gelseniz...

BAYBURT AKINLARINA KARŞI YAPILMIŞTI

Gümüşhane-Erzincan karayolundan 6,5 kilometrelik mesafede ulaşılabilen kale 1361 yılında III. Alexios tarafından Bayburt bölgesinden gelen akınlara karşı koymak amacıyla yapılmış.

Doğu cephesinden Gümüşhane dağlarının izlenebildiği kale, kayıtlarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nin halen ayakta duran en görkemli kalesi olarak yer alıyor.

ONARIMDAN SONRA GÖR BİR DE

Kov Kalesi’nin Selçuklu Dönemi'nde de kullanıldığı bilinmekle birlikte 2007 yılında onarım geçiren kale tüm ihtişamıyla ayakta duruyor.

LABİRENT ÇERÇEVESİNDE İÇ KALE

Dikdörtgen planlı ve duvarları köşeli, yuvarlak ve düzgün burçlarla destekli kale, moloz taş malzeme kullanarak inşa edildi. Yapı içerisinde güney yönünde düzgün olmayan kare planlı bir iç kale yer almakta.

İç kalenin doğusunda sarnıç, mutfak gibi mekânlar var.

Mükemmel bir fotoğrafın olsun istiyorsan ve yakınlardaysan zirveyi mutlaka görmelisin.

NASIL ULAŞIRSIN?

Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla Gümüşhane – Erzincan Devlet Karayolu üzerinde bulunan Dağteke Köyü güzergâhından kaleye 6 km’lik toprak yolla ulaşabilirsiniz.

 


İlginizi Çekebilir
Beşiktaş'ın yeni başkanı Ahmet Nur Çebi oldu
Beşiktaş'ın yeni başkanı Ahmet Nur Çebi oldu
87 YORUM
Spor
Malatyalılar ile Adıyamanlılar arasında sınır kavgası
Malatyalılar ile Adıyamanlılar arasında sınır kavgası
347 YORUM
İç Haber
Erdoğan'ın başarısı Almanya'nın gündeminde
Erdoğan'ın başarısı Almanya'nın gündeminde
255 YORUM
Gündem
Prens Selman'dan ManU için 3.5 milyar euro
Prens Selman'dan ManU için 3.5 milyar euro
135 YORUM
Spor