Oteller için e-fatura zorunluluğu 3 milyon TL ciroya düştü

Oteller için e-fatura zorunluluğu 3 milyon TL ciroya düştü

2014 yılında 25 milyon TL ve üzeri yıllık cirolu firmalar için başlayan e-fatura zorunluluğu, 2021 yılında 4 milyon TL’ye geriledi. Bu ücret 2022 yılında da 3 milyon TL’ye düştü.

Kazanç tutarını belirlemek için 2014'ten bu yana otellerde de uygulanan e-fatura zorunluluğu sadece ciro kriterine bağlı olmaktan çıktı.

Herhangi bir ciro limiti olmadan ya da düşük cirolara sahip birçok sektör, e-fatura zorunluluğu kapsamına girdi.

Birçok işletme dahil oldu

2014 yılında alkollü, kolalı ve gazlı içecek sektöründeki üretici ve dağıtıcılarla başlayan benzin istasyonları, sebze meyve halcileri, demir çelik gibi değerli maden üreticileri, ihracatçı ve ithalatçıları, eczaneler, optisyenler gibi tüm SGK ile iş yapan sağlık işletmelerine kadar uzandı.

Oteller için e-fatura zorunluluğu 3 milyon TL ciroya düştü #1

e-fatura, sektörel zorunluluk oldu

2022 yılı 1 Temmuz itibarıyla, tüm oteller ile cirosu 1 milyon TL’yi geçen tüm oto galericiler, emlakçılar, müteahhitler ve e-ticaretçilerin de e-fatura sektörel zorunluluk kapsamına girdiğini vurgulayan Edm Bilişim İcra Kurulu Başkanı Özcan Ermiş, getirilen yeni kriterler hakkında şu şekilde konuştu;

"Bahsini ettiğimiz Tebliğ’de, e-faturaya geçiş için konaklama sektörüne özel bir durum görüyoruz, şöyle ki; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyelerden yatırım veya işletme belgesi alarak konaklama hizmeti veren işletmelere ciro limiti öngörmeksizin e-fatura düzenleme zorunluluğu getirilmiş bulunuyor. Bu da demektir ki, oteller cirolarına bakmadan 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle düzenlemeleri gereken her faturayı elektronik ortamda düzenlemelidirler."

Oteller için e-fatura zorunluluğu 3 milyon TL ciroya düştü #2

Oteller için daha kolay

DHA'ya yaptığı konuşmasında oteller açısından sistemin işlenebilirliğini değerlendiren Ermiş, "Oteller için e-fatura düzenlemek aslında kolay. Neden? Çünkü zaten birçok otel, müşteri-misafir takibi için çeşitli otel yazılımları kullanıyorlar. Teknolojiye alışkın otel çalışanları için e-fatura düzenlemek bu bakımdan zor görünmüyor. Otel yazılımı kullanmayan işletmeler için de dijital dönüşüm şirketleri tarafından çeşitli alternatifler sunulmaktadır. E-dönüşüm alanında hizmet veren şirketler (bunlara sektörde entegratörler deniliyor), otellerin e-dönüşümüne hızlı ve verimli cevaplar vererek otellerin bu dijital sürece kolaylıkla adapte olmalarını sağlıyor. Ülkemizde 15 bin üzeri otel mevcut ve bunların tamamı 1 Temmuz 2022 itibarıyla e-fatura, e-arşiv fatura, 1 Ocak 2023 itibarıyla e-defter, e-defter saklama ve e-defterlerin 2.nüshalarının Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarımı hizmetleri zorunluluk kapsamına gireceklerdir."

Motorlu taşıt satıcılarının da 1 Temmuz itibarıyla e-fatura zorunluluğuna gireceğini aktaran Ermiş, “Ülkemizde 70 bin üzeri oto galeri mevcut ve bunların tamamı 1 Temmuz 2022 itibarıyla e-fatura, e-arşiv fatura; 1 Ocak 2023 itibarıyla e-defter, e-defter saklama ve e-defterlerin 2.nüshalarının Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarımı hizmetleri zorunluluk kapsamına gireceklerdir." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
803 YORUM
Gündem
HDP'den Mansur Yavaş'ın adaylığına ilişkin: Asla oy vermeyiz
HDP'den Mansur Yavaş'ın adaylığına ilişkin: Asla oy vermeyiz
439 YORUM
Gündem
Fenomen CEO Getiri Garantili Yatırım Projesi Buldu
ADVERTORIAL
Tesla
Seray Kaya'dan transparan poz
Seray Kaya'dan transparan poz
77 YORUM
Magazin
Angela Merkel: Putin'i etkileme gücümü kaybetmiştim
Angela Merkel: Putin'i etkileme gücümü kaybetmiştim
111 YORUM
Dünya