Avrupa’dan kamp rotaları

Avrupa’dan kamp rotaları

Sabah halay çekerek veya arabesk müzikle uyanmak, arabaların çadırların yanına park edilmesi, kamp anlayışınızla uyuşmayabilir. Avrupa’da kamp nasılmış, gelin birlikte bakalım.

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Avrupa’nın çoğu yerinde çadır kurmak, kamp yapmak demek, bazılarımızın gözünde canlanacağı üzere sefalet çekmekle eş değer değil…  Kamp yerlerinde çadır için ayrı, karavan için ayrı alanlar düzenleniyor. Karavan harici motorlu taşıtlarsa ya kamp yeri girişindeki otoparka ya da kamping alanı içerisindeki ayrılmış alanlara park edilebiliyor. Çadırın yanına aracınızı çekip radyosundan müzik dinleme hayaliniz varsa, vazgeçin..

Çoğu kamp yeri oldukça sessiz huzurlu; hatta çoğu insan saat 22.00 civarı uykuya geçiyor ve sabah çok erken uyanıp gününü değerlendiriyor. Herhangi bir kamp alanında dumanı tüten, ateşi harlı bir mangalla da karşılaşamazsınız.

CAMPİNG BANNWALDSEE: ALMANYA

Bannwaldsee Gölü’nün hemen kıyısında, oldukça da büyük bir alana yayılı bir kamp alanı. Neuschwanstein Şatosu’nu ve civarını gezenler için, birkaç kamp alternatifinden en iyisi burası. Karavan kampı, çadır alanı ve bungalovda konaklama gibi seçenekler sunuyorlar.

Yıl boyunca açık olan Camping Bannwaldsee’de ücretler, sezona göre değişiklik gösteriyor. Gecelik yetişkin konaklama 8-10 €, çadır ücreti 10-11 €. Köpeğiniz ile seyahat ediyorsanız onun da gecelik ücreti 3-4 €. Fiyatlar, ana sezon olan temmuz-ağustos aylarında yükseliyor.

CAMPİNGPLATZ KLAUSNER-HÖLL: AVUSTURYA

Burası, Avusturya’nın meşhur köyü Hallstatt’ın hemen girişinde yer alıyor. Kamp yeri, Hallstatt’ı çevreleyen yüksek dağlardan ikisinin hemen arasında kalıyor. Sabah mis gibi havada çadırdan çıkarken, dağlardan gelen serinliğin yüzünüze çarptığını düşünün. Kamp yerinde ufak bir ortak alan (buzdolabı, su ısıtıcı, tv) bulunuyor. Havanın soğuk olduğu akşam saatlerinde, insanlar burada oturup, hem çadırlara girmeden ısınıyor hem de sosyalleşiyor. Yemek pişirmek için ayrılan alan dışarıda, kendi kamp ocağınızla gelmeniz gerekiyor. Tuvaletler ve kamp geneli çok temiz, kampın etrafı çok sessiz ve huzurlu.

Fiyatları ise şu şekilde; yetişkin ücreti 11.20 €, çadır 6 €, araç 5 €.

CAMPİNG NEUE DONAU: VİYANA

Avrupa’da pahalılığı ile üzen ülkelerden biri olan Avusturya’dayız. Burası, başkentin girişine çok yakın devasa bir kamp alanı. Ağırlıklı olarak karavanlı gezginlerin tercih ettiği kampingde, tesis binaları da devasa diyebileceğimiz büyüklükte. Onlarca wc kabini, duş kabini, büyük bir mutfak, bulaşık yıkama alanlarında çok sayıda yan yana evye, ufak tefek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir market, kamp alanı içerisinde birkaç yerde içme suyu çeşmeleri, sunulan hizmetler arasında. Mutfaktaki buzdolaplarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Camping Neue Donau, nisan ayından eylül ortasına kadar hizmet veriyor. Sezona göre gecelik yetişkin konaklama ücretleri şu şekilde: yetişkin 7-8 €, çadır 4.5 € (bisikletli için) – 7.5 €, elektrik 4 €, köpek 4.5 €.

KEMP KRUMLOV: ÇEKYA

Hemen nehir kenarında yer alan kamp tesisinde; oldukça büyük bir çadır alanı, 2 kişilik küçük ve 7 kişilik büyük bungalovlar bulunuyor. Çadır alanı oldukça kocaman yeşil bir düzlük; ağaçlar yalnızca alanın kenarlarında var, o nedenle yazın burada çadırda kalmak sıcak nedeniyle biraz zorlayıcı olabilir.

Ücretler ise şöyle; tek gece yetişkin ücreti 3 €, çadır ücreti 3 €, araç 4 €, 7 kişilik bungalov ücreti 21 €.

BİR ÇEKYA DAHA GELİYOR: CAMP VERRY

Kamp yerleri arasında; doğada, dağlarda yaptığınız kamplar da dahil olmak üzere havası en mis gibi olan yer, burası olacak.

Çekya’nın Bohemya Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biri olan Karlovy Vary, 1918’de Atatürk’ün de hem havasından hem de suyundan şifa bulmak için gelip, 1 ay kaldığı bir şehir. Camp Varry ise bu kenti çepeçevre kuşatan dağlardan birinde yer alan ve şehrin manzarasını uzaktan gören bir otel ve kamp alanı. Kampın check-in işlemi, otel binasında bulunan resepsiyonda yapılıyor. Kamp alanında büyükçe bungalovlar, karavan alanı ve çadır alanı bulunuyor, fakat etrafı telle veya duvarla çevrili değil.

Çadır için gecelik kişi başı fiyatı 8 € civarı (Çadır yerine ayrı ücret almıyorlar), araç otopark ücreti 3.5 €, elektrik 3.5 €, 2 kişiden 5 kişiye kadar konaklama yapabileceğiniz bungalovların fiyatları ise kişi başı 16 €’dan başlıyor.

NATURA CAMPİNG: MACARİSTAN

Natura Camping, Macaristan’ın Komárom-Esztergom Bölgesi’ndeki Ács köyü yakınlarında ormanın içinde yer alıyor. Kişi başı konaklama ücreti olarak 7.5 €, ilk kez orada kalacaklar için bir de hediye veriyorlar.

CAMP DANİCA BOHİNJ: SLOVENYA

Yemyeşil Slovenya’nın yemyeşil dağları ile çevrili olan Camp Danica, Bled Gölü’ne gidecekseniz 30 kilometre fazladan yol yapmanıza mutlaka değecek bir yer olan Bohinj Gölü’ne, çok yakın bir mesafede bulunuyor. Son derece düzenli olan tesiste, karavan ve çadır kampı alanları mevcut. Tesisin tuvalet ve duşları belli ki bir iç mimar tarafından tasarlanmış, malzemeler özenle seçilmiş ve her yer tertemiz. Resepsiyon yalnızca belirli saatler arasında açık, araçla girişte bariyeri, restorandaki garsonlara açtırabiliyorsunuz.

Camp Danica’da fiyatlar sezonuna göre gecelik 11.5-19.5 € arasında değişiyor.