Canan Karatay, koronavirüse karşı karbonatlı gargara yapılmasını önerdi

Canan Karatay, koronavirüse karşı karbonatlı gargara yapılmasını önerdi

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, koronavirüse karşı C ve D vitaminlerinin önemine değinerek, karbonatlı su ile gargara yapılmasını tavsiye etti.

Canan Karatay, koronavirüse karşı karbonatlı gargara yapılmasını önerdi

Tüm dünyayı saran koronavirüse karşı aşı hazırlıkları hızla devam ederken, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'dan, koronavirüse karşı dikkat edilmesi gerekenlere yönelik açıklama geldi.

Daha önce de kelle-paça çorbasının koronavirüse iyi geldiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, bu sefer de karbonatlı su önerisinde bulundu.

Tüm sağlık kurumu çalışanlarına ve vatandaşlara seslenen Canan Karatay, hiçbir virüsün alkali ortamda yaşayamayacağını belirterek, "Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum." dedi.

"KIŞIN ARTAN SALGIN, KAPALI ORTAMDAN KAYNAKLI"

Salgın hastalıklarda insan temasının önüne geçmek gerektiğini dile getiren Karatay, salgının, kışın insanların kapalı mekanlarda, kalabalık ortamlarda bulunmasından dolayı arttığını belirtti.

Prof. Dr. Canan Karatay'dan Kovid-19 tavsiyeleri VİDEO

C VE D VİTAMİNLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Karatay, salgın döneminde vücudun direncinin artırılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Vücudu güçlendiren en önemli vitaminlerin başında D vitamini geliyor. D vitamini vücut için çok önemli. D vitamininin vücutta 100'ün üzerine çıkarılması gerekir.

D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hastalıklarla da savaştığı gösterildi. Güneşten de alınabiliyor.

Canan Karatay, koronavirüse karşı karbonatlı gargara yapılmasını önerdi #1

Hastalıklı kişilerde, bilhassa virüs ve bakteri enfeksiyonu olanlarda D vitamini yüksek olduğu zaman hastalanmıyorlar, hastalansalar da çok hafif atlatıyorlar.

Bu birçok çalışmada gösterildi. Ben uluslararası D Vitamini Konseyi üyesiyim."

Canan Karatay, koronavirüse karşı karbonatlı gargara yapılmasını önerdi #2

"C VİTAMİNİ, AKCİĞERDE BİRİKEN SIVIYI TEMİZLİYOR"

Yüksek doz C vitamininin de çok önemli olduğuna değinen Karatay, şunları kaydetti:

"2012'de yapılan bir çalışma, C vitamininin hakikaten akciğerlere birikmiş sıvıyı temizlediğini gösterdi.

Koruyucu olarak bütün hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve halkımızın, vücutlarında D ve C vitaminini yüksek tutmalarını her zaman öneriyorum. Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir.

Canan Karatay, koronavirüse karşı karbonatlı gargara yapılmasını önerdi #3

Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli. C vitaminini ağızdan almak çok önemli.

Ayda bir mutlaka D vitamini yaptırıyoruz. Bunlar virüslere karşı çok önemli. Deniz ve tuzlu su da çok önemli. Kalabalığa karışmıyorum. Alışverişimi de online yapıyorum."

Canan Karatay, koronavirüse karşı karbonatlı gargara yapılmasını önerdi #4

KURALLARA DİKKAT ÇEKTİ

Sağlık Bakanlığının aldığı tüm tedbirleri yerinde bulduğunu vurgulayan Karatay, vatandaşların bu kurallara daha çok uyması gerektiğini dile getirdi.

Karatay, sağlık çalışanlarının fedakarlığına tedbirlere uyularak karşılık verilebileceğini sözlerine ekledi.