Koronavirüs salgını nedeniyle 5 insandan biri depresyonda

Koronavirüs salgını nedeniyle 5 insandan biri depresyonda

Koronavirüs salgınında, dünya genelinde depresyon ve kaygı bozukluğunun üçe katlandığı ortaya çıktı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 5 insandan biri depresyonda

Avusturyalı, İngiliz ve Belçikalı uzmanların yürüttüğü çalışmada ciddi düzeylerde kaygı bozukluğu ve depresyon belirtileri bildirenlerin oranının nisandan bu yana yüzde 52'ye ulaştığı, salgından önce bu oranın yüzde 17 olduğu ifade edildi.

Araştırmaya göre, salgın döneminde depresyon ve kaygı bozukluğu en çok gençler, kadınlar, işsizler ve düşük gelirlilerde görüldü.

"İNSANLAR, AKIL SAĞLIĞINA ÖNEM VERMELİ"

Sheffield Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Dr. Jaime Delgadillo, "İnsanların akıl sağlığıyla ilgili önemli ve acil bir duruma dikkat çekmek istiyoruz. Akıl sağlığı hizmetlerine geçmişten bu yana yetersiz kaynak sağlandı. Bu çalışma, akıl sağlığına böyle zor bir süreçte çok daha fazla önem verilmesi gerektiğini bir kez daha göstermiş oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle 5 insandan biri depresyonda #1

5 YETİŞKİNDEN BİRİ DEPRESYONDA

İngiltere'de Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), koronavirüs salgını süresince ülkede görülen depresyon vakalarına ilişkin yayımladığı raporda Temmuz 2019'dan İngiltere'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü mart ayına kadar her 10 yetişkinden birinde depresyon belirtileri görülürken, salgının başlamasında bu yana her 5 yetişkinden birinde depresyon belirtileri ortaya çıktığı ifade edilmişti.

Koronavirüs salgını nedeniyle 5 insandan biri depresyonda #2