Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı

Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı

Bursa'da doğuştan görme engelli genç kadın, sağ gözüne yapılan kornea nakliyle ilk kez gördü.

Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı

Van’da Acar ailesinin 5 çocuğundan en büyüğü olan 21 yaşındaki Ayşe Acar, doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi.

KORNEA NAKLİ YAPILDI

Ailesi ile birlikte 10 yıl önce Bursa'ya taşınan Ayşe Acar, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde muayene oldu. Acar'ı muayene eden Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baykara, kornea nakli yapılması halinde görebileceğini söyledi.

Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı  #1

 

"IŞIK YOKTU"

Babasının çektiği kredi ile Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ameliyat masasına yatan Ayşe Acar, yapılan kornea nakliyle ilk kez gördü. 21 yıldır karanlık bir dünyada yaşadığını belirten Ayşe Acar, "Işık yoktu. Hiçbir şey yoktu. Şimdi çok şükür görebiliyorum. Biraz bulanıklık var ama o da dikişlerden kaynaklanıyor. Işığı görüyorum. Ailemi seçebiliyorum. Her şeyi merak ediyordum ama insan en çok da ailesini merak ediyor. Çok şükür, şimdi herkesi gördüm." dedi.

Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı  #2

"KURAN-I KERİM OKUMAK İSTİYORUM"

Gözleri açıldığında ilk doktorunu gördüğünü söyleyen Ayşe Acar, "Gördüğümde o kadar mutlu oldum ki; ne yapacağımı bilemedim. Çok heyecanlandım, çok mutlu oldum. Kendimi de merak ediyordum. Doktor odadan çıktıktan sonra aynanın karşısına geçip, kendime baktım. Kendimi, ailemi, kardeşlerimi, herkesi merak ediyordum. Benim de kendimce hayallerim var. Okumak istiyorum. Hayallerimden bir tanesi Kur'an okumak. Babama, 'İyileştiğim gibi gider çalışırım. Birlikte çalışırız. Akşam eve birlikte dönerdik' diyordum. Hep hayalimdi, gündüz çalışmak. Babamla birlikte eve gelmek. Şimdiye kadar onlar bana sahip çıktılar. Şimdi 21 sene sonra ben de onlara yardım etmek istiyorum. Benim için bunlar bir borçtur. Borcumu ödemek istiyorum." diye konuştu.

Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı  #3

"CUMHURBAŞKANIMIZI GÖRMEK İSTİYORUM"

Gözleri açıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı görmek istediğini belirten Acar, "Hayallerimden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı görmekti. Sesini televizyonlardan duyuyordum ama kendisini daha yakından görmek isterim. Merak ediyorum çünkü. Bursa'ya geldiğinde yanına gitmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı  #4

"GÖRMEYE BAŞLAYINCA DÜNYALAR BENİM OLDU"

Kızının bu durumuna üzüldüğünü belirten Mustafa Acar, "Kızımın gözleri açıldı. İlk doktoru gördü. Daha sonra bizi istedi. Doktora sarıldı. Bize sarıldı. 'Baba ben sizi görüyorum' dedi. Hepimize sarıldı. İki gündür sanki dünya bizim oldu.” açıklamasını yaptı.

Kornea nakli yapılan genç kadın görmeye başladı  #5

Ayşe Acar, diğer gözünün de kornea nakli yapılması halinde görebileceğini söyledi.