Kanada'da şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni yöntem

Kanada'da şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni yöntem

Araştırmacılar, 15 hastanın karın derilerinin altına cihaz yerleştirdi. Açıklamada, "Hücrelerin insülin üretip bir yıl hayatta kalması fikri ileriye doğru atılmış harika bir adım" denildi.

Kanada' da şeker hastalarıyla ilgili yeni tıbbi çalışma gerçekleştirildi.

British Columbia Üniversitesi ve Vancouver Coastal Health (VCH) araştırmacılarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen ve türünün ilk örneği olan çalışma, kök hücrelerle aşılanmış küçük bir implantın, vücudun kendi başına insülin üretmesine yardımcı olabileceğini gösterdi.

"DAHA ÖNCE HİÇ VAR OLMAYAN BİR UMUT VAR"

Çalışmaya ilişkin CTV’ye konuşan Vancouver General Hospital endokrinoloğu David Thompson, "Artık Tip-1 diyabet hastaları için daha önce hiç var olmayan bir umut var." dedi.

15 HASTANIN KARIN DERİLERİNİN ALTINA CİHAZ YERLEŞTİRİLDİ

Çalışma sonucu, 25 kuruş büyüklüğünde bir cihazın, Tip 1 türü diyabeti olan 15 hastanın karın derilerinin altına yerleştirildiğini belirten Thompson, "Cihaz, laboratuvarda yetiştirilen tek bir kök hücre dizisinden üretilen ve kan şekerini kontrol eden hormon olan insülini yapmaktan sorumlu milyonlarca hücre içeriyor." dedi.

Kanada da şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni yöntem #1

C-PEPTİD SEVİYELERİ YEMEK YEDİKTEN SONRA YÜKSELDİ

Cell Stem Cell isimli bilimsel derginin son sayısında da yayınlanan çalışmada, implanttaki hücreler tarafından salınan insülin miktarını ölçmek için, insülin oluşumunun bir yan ürünü olarak kana salınan bir amino asit zinciri olan C-peptidi kullanıldı.

Şeker hastalarının kullandığı enjekte edilen insülinlerin C-peptid üretmediği hatırlatılan çalışmanın bulgularına göre, katılımcıların C-peptid seviyeleri yemek yedikten sonra yükseldiği ve doğal olarak insülin ürettiklerine dair kanıtlar gösterdiği belirtildi.

"HARİKA BİR ADIM"

Çalışmadaki hastaların, ayrıca hedef kan şekeri aralığında yüzde 13 daha fazla zaman harcadıkları ve bazılarının da implant sayesinde enjekte ettikleri insülin miktarını azaltabildikleri tespit edildi.

CTV’nin görüşlerine yer verdiği Toronto'daki Mount Sinai Hastanesi Diyabet Klinik Araştırma Birimi Direktörü Bruce Perkins, "Bunun geniş kapsamlı tedavi ve diyabetli herkes için hazır olduğu aşamada değiliz. Fakat Tip 1 diyabetli bir insana insülin üretebilen hücrelerin yerleştirilmesi ve bu hücrelerin bir miktar insülin üretip bir yıl hayatta kalması fikri ileriye doğru atılmış harika bir adım." dedi.