Hong Kong'ta ilk defa bir kişiye, yeniden koronavirüs bulaştı

Hong Kong'ta ilk defa bir kişiye, yeniden koronavirüs bulaştı

Bilim adamları, 33 yaşındaki bir erkeğin koronavirüsü yenerek sağlığına kavuştuktan aylar sonra, yeniden koronaya yakalandığını açıkladı

Hong Kong'ta ilk defa bir kişiye, yeniden koronavirüs bulaştı

Koronavirüs salgını dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Normalleşme sürecinin ardından artan vakalarla birlikte, farklı durumlarda ortaya çıkabiliyor.

Bilim insanları yaptığı açıklamada, Hong Kong’ta ilk defa 33 yaşındaki sağlıklı bir erkeğe korona virüsü yendikten 4,5 ay sonra yeniden virüs bulaştığını aktardı.

Talihsiz adama bulaşan virüsün genom diziliminin ilk bulaşan virüsten "tamamen farklı" olduğu açıklanırken, bunun dünyada ilk kanıtlanmış yeniden enfeksiyon vakası olduğunu aktardı.

Hong Kong Üniversitesi tarafından yayınlanacak olan raporda, adamın ilk kez virüse yakalandığında hafif semptomlar gösterdiği ve 14 gün hastanede kaldığı ifade edildi.

Bilim insanları, 15 Ağustos'ta İngiltere üzerinden İspanya’dan Hong Kong’a geldiği sırada adama yapılan koronavirüs testinin sonucunun semptom göstermemesine rağmen pozitif çıktığını aktardı.

Uzmanlar, adamın semptom göstermeme nedeninin kazandığı bağışıklık olabileceğini öne sürerken, koronavirüs’e karşı bağışıklığın kısa ömürlü olmasının tekrardan enfekte olmayı tetikleyebileceğini iddia ettiler.

Hong Kong ta ilk defa bir kişiye, yeniden koronavirüs bulaştı #1

"BU ÇOK NADİR GÖRÜLEN BİR YENİDEN ENFEKSİYON ÖRNEĞİDİR"

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulunda Profesör Brendan Wren yaptığı açıklamada, "Bu çok nadir görülen bir yeniden enfeksiyon örneğidir. Bu küresel koronavirüs aşılarını geliştirme yönündeki çabayı boşa çıkarmamalı.

Virüsün zaman içinde doğal olarak mutasyona uğraması beklenen bir şey” ifadelerini kullandı.

Hong Kong ta ilk defa bir kişiye, yeniden koronavirüs bulaştı #2

"ŞAŞIRTICI DEĞİL"

Wellcome Sanger Enstitüsünde Covid-19 genom projesinde Kıdemli Bilimsel Danışman Dr. Jeffrey Barrett ise yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar küresel enfeksiyonların sayısı göz önüne alındığında bir kişide yeniden enfeksiyon vakası görmek çok nadir bir olay olsa da şaşırtıcı değil” dedi.

Hong Kong’ta bugüne kadar 4 bin 692 kişide korona virüs tespit edilirken, 77 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Hong Kong ta ilk defa bir kişiye, yeniden koronavirüs bulaştı #3