Hava kirliliğine maruz kalmak sigara içmekle eş değer

Hava kirliliğine maruz kalmak sigara içmekle eş değer

Hava kirliliğinde yaşamak, amfizem gibi alt solunum yolu hastalıklarında günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor.

Hava kirliliğine maruz kalmak sigara içmekle eş değer

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu uyarısında bulundu.

GÜNDE BİR PAKET SİGARAYLA EŞ DEĞER

Araştırma kapsamında ABD'nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Hava kirliliğine maruz kalmak sigara içmekle eş değer #1

AMFİZEME YAKALANMA RİSKİ ARTIYOR

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi'nden Dr. Graham Barr, "Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor." ifadesini kullandı.

HAVA KİRLİLİĞİYLE BAĞLANTILI OLARAK 107 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD'de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının, akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayınlanmıştı. Araştırmalarda, ABD'de yalnızca 2011'de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.