DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir

Dünya Sağlık Örgütü'nden aşı çalışmalarıyla ilgili çarpıcı açıklama geldi. Aşının hiçbir zaman bulunamayabileceği ihtimali olduğu söylendi.

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle, binlerce insan hayatını kaybetti. Birçok devlet aşı çalışmalarına hız verdi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve DSÖ Acil Durum Birimi Başkanı Mike Ryan ortak basınn açıklaması düzenledi.

Ortak basın açıklamasında, "maske takma, sosyal mesafenin korunması, el yıkama ve test sayısı" konusunda bütün ülkelere çağrıda bulunuldu.

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir #1

AŞI HİÇ BULUNAMAYABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü,  koronavirüs aşısı için umut olduğunu ancak hiçbir zaman bulunamama olasılığı da bulunduğunu açıkladı. Kurumun başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan basın toplantısında konuyla ilgili "sorunu çözecek sihirli anahtar henüz yok belki de hiçbir zaman olmayacak" ifadelerini kullandı.

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir VİDEO

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir #2

"MASKE DAYANIŞMA SEMBOLÜ OLMALI"

Maskelerinin dünya çapında "bir dayanışma sembolü" olması gerektiğini ifade eden Ghebreyesus, "İnsanlara ve hükümetlere mesajımız açık. Salgını kontrol edebilmek için gereken her şeyi yapın" dedi.

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir #3

"KESİN ÇÖZÜM OLMAYABİLİR"

Bazı aşıların klinik deneme aşamasında üçüncü fazda olduğunun altını çizen Ghebreyesus, "Hepimizi enfeksiyondan koruyabilecek aşılar geliştiriliyor ama kesin bir çözüm olmayabilir" dedi.

Öte yandan Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, koronavirüs salgını nedeniyle gelecekte eski normale geri dönüşün asla mümkün olmayacağını söylemişti.

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir #4

TOPLAM 165 AŞI ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Dünyada şu anda temel olarak iki farklı aşı çalışması yürütülüyor. Birinci kategoride, virüsün genetik kodu üzerinden aşı üretilmesi amaçlanıyor. Diğerinde ise zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş virüs üzerinden çalışma yürütülüyor.

Uzmanlar farklı aşı çalışmalarının başarılı olmasının da önemini vurguluyor. Olası aşıların, farklı insan grupları üzerinde enfeksiyon oluşumunu önleme görevi görebileceği değerlendiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre koronavirüs için 24 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla aralarında Türkiye'nin de olduğu ondan fazla ülkede toplam 165 aşı çalışması devam ediyor.

Türkiye'den Boğaziçi, Ege, Ankara, Ortadoğu Teknik, 9 Eylül, Selçuk, Acıbadem, Erciyes ve Bezmialem Vakıf üniversiteleri de aşı geliştirme yarışına dahil olan kurumlardan.

DSÖ açıkladı: Aşı bulunamayabilir #5