Diyarbakır'da, yemek borusu olmadan doğan bebek sağlığına kavuştu

Diyarbakır'da, yemek borusu olmadan doğan bebek sağlığına kavuştu

50 bin doğumda bir görülen nadir bir hastalıkla yemek borusu olmadan doğan Arslanhan çiftinin çocukları, 7 saatlik zorlu bir ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Diyarbakır'da, yemek borusu olmadan doğan bebek sağlığına kavuştu

Mardin’de 2019’da hayatlarını birleştiren Arslanhan çifti, dünyaya gelen ilk çocuklarını yemek borusu olmadığı için kaybetti.

Arslanhan çiftin acısı, bir süre sonra aldıkları ikiz bebek haberi ile hafifledi. İkizlerini kucaklarına alan çiftin Zehra isimli bebeği sağlıklı olarak doğarken, Lina’nın ise ölen kardeşi ile aynı hastalığa sahip olduğu belirlendi.

İHA'nın haberine göre; yemek borusu olmayan, 50 bin doğumda bir görülen hastalığı olan Lina bebek, Diyarbakır’a sevk edilip doğumunun ikinci gününde özel bir hastanede Op. Dr. Taner Kamacı ve ekibi tarafından zorlu bir operasyon geçirdi.

7 saatlik ameliyat yapıldı

4 ay boyunca midesinden açılan tüp ile sorunun giderilmesi çalışılan Lina'ya, tedavileri olumsuz sonuçlanınca doktorlar tarafından ve aile ile karar alınıp zorlu 7 saatlik ameliyat yapıldı.

Midesinden yemek borusu yapılan minik bebek, gözetim altında tedavileri olumlu cevap verip sağlıklı bir şekilde taburcu edilerek ailesine teslim edildi.

Mardin’de ikiz gebelik olarak dünyaya gelen, diğer kardeşinde herhangi bir sorun olmadığı halde hastası Lina bebekte yemek borusunun kapalı olduğu orada ilk yapılan kontrollerinde tespit edildiğini aktaran Op. Dr. Kamacı, ameliyat gerektiren bir durum için hastanın ailesinin kendilerine başvurduğunu söyledi.

Diyarbakır'da, yemek borusu olmadan doğan bebek sağlığına kavuştu ViDEO

Diyarbakır da, yemek borusu olmadan doğan bebek sağlığına kavuştu #1

Hastanın sevkini kabul ettiklerini ifade eden Kamacı, şu ifadeleri kullandı:

“Hasta bize geldiğinde yaptığımız ilk kontrollerinde hastamızın yemek borusunun kapalı olduğunu ve nadiren görülen hastalık tiplerinden olduğu tanısını koyduk. Daha sonra tedavi planımızı oluşturduk. Yemek borusunun üst tarafı kapalı, alt tarafta yok denecek kadar az ve arada da büyük bir boşluk var. Böyle durumlarda biz genellikle iki yemek borusunun iki ucu arasındaki mesafe çok fazla olduğu için onları uç uça dikmek mümkün olmuyor. Öyle durumlarda sık tercih ettiğimiz yöntemlerden bir tanesi öncelikle çocuğun midesinden bir beslenme tüpü açıyoruz, oradan besliyoruz. Çocuğu büyüttükten sonra yemek borusunun biraz uzamasına müsaade ediyoruz. Uç uca geliyorsa dikmek, gelmiyorsa da yemek borusunda veya kalın bağırsağından çocuğa yemek borusu yapma şeklinde yapıyoruz.

Diyarbakır da, yemek borusu olmadan doğan bebek sağlığına kavuştu #2

“Çocuğun midesinden çocuğa yemek borusu yaptık”

Hastaya doğumunun ikinci gününde midesinde besleme tüpü açtıklarını belirten Op. Dr. Kamacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oradan beslemeye başladık. Bebeğimizi yaklaşık 4 ay boyunca mide tüpünden besleyerek ve yoğun bakım tedavilerini vererek büyüttük. 4 ay boyunca her gün bebeğin kapalı solunumlarının üst kısmına bujinal dediğimiz işlemi uyguladık. Yemek borusunun uzamasını hızlandıracak işlem. Ara ara filmler çektik. 4’ncü ayda çektiğimiz filmlerinde yemek borusunun iki ucunun uç uca dikilemeyeceğini gördükten sonra artık replasman kararı verdik. Yaklaşık 7 saat süren bir ameliyat ile çocuğun midesinden çocuğa yemek borusu yaptık. Ameliyattan sonra her şey yolunda gitti. İkinci haftadan sonra film kontrolleriyle çocuğumuzu beslemeye başladık. Son 10 gündür tamamen ağızdan besleniyor. Kilo alıyor, kusması olmuyor. En son çektiğimiz filminde de her şey yolunda. Bebeğimiz taburcu olacak duruma geldi. 5 aylık, iki ameliyat, aylık süren yoğun bakım tedavisi, çok büyük emekler en sonunda çok şükür sorunsuz, sıkıntısız hastamızı taburcu ediyoruz.”

Diyarbakır da, yemek borusu olmadan doğan bebek sağlığına kavuştu #3

“50 bin doğumda bir nadir görülen bir durum”

Yemek borusunun kapalı olmasının nadir görülün bir rahatsızlık olduğunu dile getiren Kamacı, “Ortalama her 4 ile 5 bin doğumda bir görülüyor. Görülenlerinde yüzde 85’inden fazlası yemek borusunun iki ucunun bir birine çok uzak olmadığı hastalar. Bizim hastamızda olduğu ise bu yemek borusu kapalı olan çocukların yüzde7-8’inde görülüyor. Dolayısıyla oranlama yapıldığı zaman yaklaşık 50 bin doğumda bir nadir görülen bir durum.” diye konuştu.

“Devamlı olarak tükürüklerini almamız gerekti”

Yeni Doğan Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Şah İpek, bebeği yoğum bakıma aldıklarını, 4 aya kadar kuvözde kaldığını belirterek, “Devamlı olarak tükürüklerini almamız gerekti ve bu çocuğu bir taraftan büyütüyoruz. Bu çocuğun önemli problemi de anne kucağıdır, annesi sevgisidir. Buradaki hemşire arkadaşlar, bununla ilgilenmişler. Müzik dinletmişler, kucağına almışlar, ninni söylemişler, hatta çizgi film bile izletmişlerdir. Bu süreci daha hafif atlatması açısından. 5’nci ayın sonunda böyle mutlu bir tablo ile bebişimizi sağlıklı bir şekilde ağızdan besleniyor olarak eve göndermek ütün ekip adına büyük bir başarıdır.” şeklinde konuştu.

Bebeğin annesi Esma Arslanhan, ise ilk gebeliğinde de bebeğinin yemek borusu olmadığını ve ondan sonra vefat ettiğini kaydetti. 5 ay önce doğum yaptığını belirten Arslahan, “Buraya geldik, 5 ay önce yoğum bakıma aldılar. 1 ameliyat geçirdi ve iyi geçti. 5 ay sonra tekrardan ameliyat oldu. Şu an sağlık durumu iyi. Tedavileri devam ediyor. Şükür sağlığına kavuştuğu için bugün almaya geldik.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
757 YORUM
Gündem
İyi Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı
İyi Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı
486 YORUM
Gündem
Volkswagen Passat satışları Türkiye'de durduruldu
Volkswagen Passat satışları Türkiye'de durduruldu
111 YORUM
Otomobil
Meclis'te yaralanan Hüseyin Örs elektroşokla hayata döndürüldü
Meclis'te yaralanan Hüseyin Örs elektroşokla hayata döndürüldü
689 YORUM
Gündem
Bitcoin yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor.
ADVERTORIAL
Highfx