Çocuklarda 'dikkat eksikliğine' dikkat: Şizofreniye kadar ilerliyor

Çocuklarda 'dikkat eksikliğine' dikkat: Şizofreniye kadar ilerliyor

Çocuklarda görülen dikkat eksikliğine yönelik açıklama yapan Okul Öncesi Öğretmeni Topal, tedavi edilmediği takdirde şizofreniye kadar ilerlediğini belirtti.

Çocuklarda 'dikkat eksikliğine' dikkat: Şizofreniye kadar ilerliyor

Uzmanlar, dikkat eksikliğinin tedavi edilmediği takdirde şizofreniye kadar gidebileceğini belirtiyor…

Dikkat eksikliğinin kalıtsal yolla aktarılan, beynin nörogelişimsel bozukluğu olduğunu ifade eden Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Okul Öncesi Öğretmeni Zahide Topal, dikkat eksikliği ile başlayan süreç hakkında açıklamalar yaptı.

“Çocukların duygu durumunu, bilinçsel süreç becerilerini, günlük yaşam deneyimlerini, sosyal becerileri etkileyen anormal bir fonksiyondur.” diyen Topal, dikkat eksikliğinin belirtilerini şu ifadeler ile anlattı:

“Günlük yaşam deneyimlerinde belli noktalara uzun süre odaklanamama, verilen yönelgeleri yerine getirememe gibi sorunlarla aileler, ‘Hocam bir de siz bakın’ diyerek geliyorlar. Yönelge takibi ise çocuk yemek yiyecek, kaşığı tutması gerekiyor, ‘Hadi kaşığı tut, çorbanı iç’ dediğimizde yapamaması.”

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

İHA’nın haberine göre; dikkat eksikliği olan bir çocuğun uzun süre özel eğitimden uzak kalması durumunda sürecin hiperaktivite olarak kendini gösterdiğini ifade eden Zahide Topal, “Dikkat eksikliğine hiperaktivite eklendiğinde, dikkat eksikliğinin belirtileri devam etmekle birlikte yanına hiperaktivitenin özellikleri de ekleniyor. Kalabalık bir ortamda çocuk sıra beklerken oldukça zorlanır. 12 parçalı puzzle etkinliğinden çok çabuk sıkılır, kendine ait eşyaları çok çabuk kaybeder.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda  dikkat eksikliğine  dikkat: Şizofreniye kadar ilerliyor #1

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin bir hastalık olduğunu söyleyen Topal, şu sözleri kullandı:

“Çocuklarımızın günlük yaşamlarındaki enerjik, sürekli yerinde duramayan, oyunlara katılan haliyle hiperaktivitenin davranışlarını birbirine karıştırmamalıyız. Biz, aslında normal bir şekilde oyun oynayan, iletişim kuran, günlük yaşam becerilerini yerine getiren çocuklarımıza ‘hiperaktif’ dediğimizde ona bir hastalık ismi koymuş oluyoruz. Bu doğru bir durum değil.”

Çocuklarda 'dikkat eksikliğine' dikkat: Şizofreniye kadar ilerliyor VİDEO


“Özellikle teknolojik aletlerden uzak tutmak çok çok önemlidir”

Küçük yaşlarda bu tanının koyulamadığını ifade eden Zahide Topal, “Çocuğun biraz daha gelişimini tamamlamasını bekliyoruz. Ancak şüphelerimiz oluyor. Şüphelerimiz ile birlikte erken yaşlarda özel eğitim kurumlarına başvurursak gayet güzel ilerlemeler kat ediyoruz. Dünya genelinde kabul görmüş olan, DSM 5 kriterlerine göre 12 yaşından küçük çocukların en az 6 tane kriteri en az iki farklı ortamda gösterebiliyor olması gerekiyor. Ev, okul, sosyal ortamlarda bizim bu davranışları görmemiz gerekiyor. Bu süreçte teknolojik aletlerden uzak tutmamız gerekiyor. Çocuk oyunları dahi olsa televizyon, tablet, telefondan uzak tutmamız gerekiyor. Bu en önemli kriter. Çocuk ilkokul çağına başladığında yavaş yavaş asıl belirtiler kendini göstermeye başlıyor. Akademik derslerdeki başarıda düşüş buna bir örnek. Çocuk sosyal bir çevrenin içinde olduğu için, arkadaşlarının yanında farklılık hissettiğinde çocuğu çok etkiliyor. Bunlara zamanında müdahale edilmez ve özel eğitime yönlendirilmezse, bazı kaynaklara göre, bunun ileriki yaşlarda, özellikle ergenlik çağında, davranış bozukluğu ve daha da öteye giderse şizofreni gibi belirtilerin olacağı kaynaklarda mevcut. Kesin bir dille bunlar gerçekleşir diyemiyoruz, her çocuğumuz farklıdır. Her bireyin gelişimi farklıdır. Bu durumu engellemek için erken yaşta özel eğitime yönlendirme, özellikle teknolojik aletlerden uzak tutmak çok çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

Çocuklarda  dikkat eksikliğine  dikkat: Şizofreniye kadar ilerliyor #2

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
252 YORUM
Gündem
Sahte doktorun babası: Tıp kitapları için benden 35 bin lira para aldı
Sahte doktorun babası: Tıp kitapları için benden 35 bin lira para aldı
553 YORUM
3. Sayfa
Ayda 32,000TL kazanmanın yolu, bu yatırım!
ADVERTORIAL
CoinPro
Fazıl Say ile Ece Dağıstan boşandı
Fazıl Say ile Ece Dağıstan boşandı
254 YORUM
Magazin
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
872 YORUM
Gündem