Çinli ilaç şirketi aşı geliştirdi: 9 bin kişide denenecek

Çinli ilaç şirketi aşı geliştirdi: 9 bin kişide denenecek

Sinavoc Biotech'in geliştirdiği aşı 1. ve 2. aşama klinik deneylerden olumlu sonuç alındı. "CoronaVac" isimli aşı 3. aşamasında Brezilya'da 9 bin kişi üzerinde denenecek.

Çinli ilaç şirketi aşı geliştirdi: 9 bin kişide denenecek

Koronavirüs ile mücadelede aşılar geliştirilmeye devam ediliyor. Bütün dünya bu konuda seferber olmuş durumda.

Brezilya basınındaki habere göre, Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı (Anvisa), koronavirüs aşı adayının, Brezilya'da biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsünün iş birliğinde gerçekleştirilecek 3. aşama klinik deneyi için 9 bin gönüllünün seçileceğini duyurdu.

Çinli ilaç şirketi aşı geliştirdi: 9 bin kişide denenecek #1

KORONAVİRÜS BULAŞMAMIŞ İNSANLAR ÜZERİNDE DENENECEK

Ülkenin Sao Paulo, Rio Grande do Sul, Minas Gerais, Parana eyaletleri ve Federal Bölge'den seçilecek gönüllüler, daha önce koronavirüs bulaşmamış ve denemelerin yapılacağı 12 araştırma merkezine yakın yaşayanlardan tercih edilecek.

Sao Paulo Valisi Joao Dori, gönüllülerin seçilmesinin ardından denemelerin 20 Temmuz'da başlayacağını bildirdi.

Butantan Enstitüsü Direktörü Dimas Covas da dünyada 3. aşamada bulunan 3 aşı adayından birinin ülkesinde denendiğini vurgulayarak aşının etkili olması durumunda ülkesinin yıl sonun kadar 60 milyon doz aşı temin edebileceğini dile getirdi.

Sinavoc Biotech, 16 Haziran'da "CoronaVac" isimli koronavirüs aşı adayı için yürüttüğü 1. ve 2. aşama klinik denemelerden olumlu sonuç aldığını açıklamıştı.

Çinli ilaç şirketi aşı geliştirdi: 9 bin kişide denenecek #2

OXFORD ÜNİVERSİTESİNİN AŞISI DA BREZİLYA'DA DENENİYOR

Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan "ChAdOx1 nCoV-19" adlı aşı adayı, haziranın sonlarında Brezilya'da insanlar üzerinde test edilmeye başlanmıştı.

Bu aşının başarılı olması durumunda, Brezilya'da da üretileceği ve ilk etapta Brezilya'nın 100 milyon doz Kovid-19 aşısı satın alabileceği açıklanmıştı.

Dünyada ABD'nin ardından salgından en çok etkilenen 211 milyon nüfuslu Brezilya'da, bugüne kadar 64 bin 867 kişinin hayatına mal olan koronavirüs, 1 milyon 603 bin 55 kişide görüldü.

Çinli ilaç şirketi aşı geliştirdi: 9 bin kişide denenecek #3

Çinli ilaç şirketi aşı geliştirdi: 9 bin kişide denenecek #4