Rusya’da kutup ayıları kente indi

Ülkenin Kuzey Kutbu'na yakın Novaya Zemlya adalarında, çok sayıda kutup ayısı küresel ısınma ve açlık nedeniyle şehir merkezine indi, bölgede acil durum ilan edildi.

Ensonhaber.com
İHA
11.02.2019 05:09

Rusya’da nesli tükenmek üzere olan hayvanlar listesinde bulunan kutup ayıları, küresel ısınma etkisiyle avlanamamaya başlaması üzerine yiyecek aramak için insanların yaşadığı şehir merkezine inerek, çöpleri karıştırmaya başladı.

Rusya’da kutup ayıları kente indi

EVLERE VE BAHÇELERE GİRDİLER

Kutup ayılarının sayılarının hızla artması nedeniyle, bölgede insanlar panik yaşadı. Gün içinde kutup ayılarının sayısı daha da artarak, bazıları insanların evlerine ve bahçelerine girdi.

AYILARI VURMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Bölgede kutup ayılarının evlere ve şehir merkezindeki insanlara saldırmaya başlamasının üzerine yerel halk, kutup ayılarını vurmak için yetkililerden izin istedi. Yetkililer, kutup ayılarının koruma altında olduğu gerekçesiyle kutup ayılarının vurulmasını yasakladı.

BÖLGELERİNE GÖTÜRÜLÜP YİYECEK VERİLDİ

Bölge valiliği tarafından acil durum ilan edilirken, birçok zoolog ve güvenlik birimleri bölgeye sevk edildi. Bazı kutup ayılarının, bölgeden alınarak yaşam alanlarına götürülmeye başlandığı ve kutup ayılarına yiyecek verilmeye başlandığı öğrenildi.