Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi

Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi

Ermenistan'da 20 Haziran tarihi için erken parlamento seçimlerini ilan eden Başbakan Nikol Paşinyan, miting sırasında Azerbaycan'daki Ermeni esir askerlere karşılık oğlunu vereceğini ileri sürdü.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 20 Haziran parlamento seçimleri öncesinde mitinglere devam ediyor.

Seçimlerin gündeminde genelde ekonomi ve pandemi sorunlarının çözümüne dair vaatlerde bulunan Paşinyan, aynı zamanda Dağlık Karabağ’da yaşanan süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

20 HAZİRAN'DAKİ SEÇİMDE ADAY

Dağlık Karabağ’da, Azerbaycan karşısında hezimete uğrayan Ermenistan’ın siyasetinde krizler ortaya çıktıktan sonra Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan muhalefetin çağrısı sonrasında önümüzdeki 20 Haziran tarihi için erken parlamento seçimleri ilan ederlen yeniden başbakanlığa aday olan Paşinyan ülkenin neredeyse tüm bölgelerinde mitingler yapıyor.

Ermenistan’ın Aragotsotn Bölgesi’ne seçim çalışmaları için giden Paşinyan, Aparan şehrinde bir miting gerçekleştirdi.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi #1

AZERBAYCAN'DAN OĞLUNA KARŞI ERMENİ ESİR ASKERLERİ İSTEDİ

Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın daha önce Paşinyan’a çağrıda bulunarak, "Oğlunu ver, 20-25 Ermeni esiri Azerbaycan’dan geri al" çağrısına karşılık Paşinyan, Azerbaycan’a da bu yönde çağrıda bulunarak, "Diyorum ki kabul ediyorum ve Aliyev’e oğlumu tüm esirlerle değiştirme çağrısı yapıyorum. Resmi olarak ilan ediyorum, oğlumu tüm mahkumlara karşılık veriyorum." dedi.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi #2

PAŞİNYAN'DAN 2 ESKİ CUMHURBAŞKANI'NA AĞIR İTHAMLAR

Açıklamasının devamında Ermenistan’ın 2 eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan’a da ağır ithamlarda bulunarak seslenen Paşinyan, "İnsan ticaretinde uzman olan bu ikiliye bu konuda müzakere yapma yetkisi veriyorum. Aliyev’e ve Kızıl Haç’a ve herkese resmi olarak ilan ediyorum." şeklinde konuştu.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi #3

''BU ADAM ŞEBEKLİKLERİNE DEVAM EDİYOR''

Ermenistan’da 22 parti ve 4 ittifak olmak üzere toplam 26 siyasi kanat seçimlere katılırken seçim yarışında başı çeken 2 siyasi tarafın iktidardaki Nikol Paşinyan’ın yönettiği ‘Sivil Sözleşme’ Partisi ile Ermenistan’ın ikinci Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın yönettiği muhalif Hayastan ‘Ermenistan’ ittifakının olması bekleniyor.

Propaganda süreçlerinin yeni başladığı ülkede Paşinyan’ın rakiplerine karşı kullandığı sert dil tartışmalara yol açarken, Azerbaycan’a oğluna karşı tüm Ermeni esirleri istemesi bu tartışmaları zirveye çıkardı.

Hayastan ittifakı’nın yüksek kurul üyesi ve ittifak sözcülerinden Ishkhan Saghatelyan, Paşinyan’ı "şebeklik yapmakla" suçlayarak, "Bu adam şebekliklerine devam ediyor. Eğer erkeksen oğlunu alay konusu etme ve çocukları siyasete bulaştırma." ifadelerini kullandı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi #4

''SERJ SARKİSYAN, PAŞİNYAN'A 24 SAAT SÜRE VERDİ''

Öte yandan mitinginde Ermenistan’ın eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı önceki seçimlere hile karıştırmakla suçlayan Paşinyan’a, Sarkisyan’dan aynı gün cevap geldi.

Paşinyan’ın önceki yıllarda da aynı iddialarda bulunduğunu hatırlatan Sarkisyan, "O dönemler devlet adamlığım gereği cevap vermedim. Artık bir konumum yok. Ona 24 saat süre veriyorum. Söylediklerini ispatlamazsa onunla ve ailesiyle ilgili bazı gerçekleri ortaya dökeceğim." dedi.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan’dan oğluna karşı tüm Ermeni esir askerleri geri istedi #5