Kuzey Iraklı vekillerden Fransa'ya destek ziyareti

Kuzey Iraklı vekillerden Fransa'ya destek ziyareti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Meclisinden bir heyet, İslam karşıtı açıklamaları nedeniyle Müslümanların tepki gösterdiği Fransa'nın Erbil Başkonsolosluğu'na 'destek' ziyareti yaptı.

Kuzey Iraklı vekillerden Fransa'ya destek ziyareti

Fransa'da yaşanan İslamofobik saldırılara dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara tepkilerini koyarken; kimi İslam ülkelerinin yöneticileri ya sessiz kalıyor ya da Fransa'dan yana tutum sergiliyor.

KUZEY IRAK PARLAMENTOSU'NDA FRANSA'YA DESTEK

Irak Kürt Bölgesel Yönetim Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı Hemin Havrami başkanlığındaki heyete, siyasi partilerden milletvekilleri de eşlik etti.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Havrami, İslam karşıtı açıklamaları nedeniyle tüm İslam dünyasının tepki gösterdiği Fransa'ya destek mesajı verdi.

Havrami, açıklamasında, "Ziyaretimiz, hem Fransa halkı ve hükümetine teşekkürlerimizi bir kez daha iletmek hem de Fransız hükümeti ile kamuoyuna desteğimizi bildirmek, ayrıca karşılıklı ilişkilerimizi sürdürme kararlılığımızı göstermek amacıyla gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

Kuzey Iraklı vekillerden Fransa ya destek ziyareti #1

IKBY Meclisinin resmi duruşunu Meclis Başkanlığı ve Meclisin temsil ettiğini belirten Havrami, Fransa'yı desteklemeye devam edeceklerini, Fransa'nın da IKBY'ye desteğinin süreceğini savundu.

Havrami, "Birlikte yaşam ve hoşgörü kültürümüzü hedef alan her türlü ayrıştırıcı açıklamayı kınıyoruz." diye konuştu.

Kuzey Iraklı vekillerden Fransa ya destek ziyareti #2

TEPKİLER ÜZERİNE FRANSA'YA DESTEK MESAJINI SİLDİLER

IKBY Fransa Temsilciliği, İslam karşıtı açıklamaları nedeniyle İslam dünyasının tepki gösterdiği Fransa'ya destek mesajını sosyal medya üzerinden gelen tepkilerin ardından silmişti.

IKBY Fransa Temsilciliği 26 Ekim'de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Fransa ve IKBY bayraklarının yan yana olduğu bir fotoğrafa yer vererek İngilizce, Fransızca ve Kürtçe dillerinde "Birlikte daha güçlüyüz" ifadesini kullanmıştı.

Hazreti Muhammed'e ve Müslümanlara hakaret edilen Fransa'ya yönelik söz konusu destek mesajı, çok sayıda Iraklı Kürt tarafından sosyal medyada tepkiyle karşılanmıştı.

Söz konusu paylaşım tepkilerin ardından kaldırılmıştı.

AA muhabirinin ulaştığı IKBY'li yetkililer konuyla ilgili yorum yapmamıştı.

IKBY Fransa Temsilciliği, Erbil yönetiminin Dış İlişkiler Ofisine bağlı olarak Fransa'nın başkenti Paris'te bulunuyor.

Kuzey Iraklı vekillerden Fransa ya destek ziyareti #3

25 MİLLETVEKİLİNDEN ORTAK KINAMA

IKBY'de farklı partilerden 25 milletvekili ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı açıklamalarını kınayan bildiri yayınlamıştı. Milletvekillerinin imzaladığı bildiri, Erbil'deki Fransız Konsolosluğuna iletilmişti.

Bildiride, Fransız yetkililerin bir arada yaşamayı savunmaları, halkların kutsal değerlerine saygı göstermeleri ve başka din mensuplarının duygularını incitmememeleri gerektiği ifadesine yer verilmişti.

Fransa'nın Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde 16 Ekim'de başı kesilerek öldürülen öğretmeni "anmak için" resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı.

Macron açıklamasında, Hazreti Muhammed'e yönelik karikatürleri yayımlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.