Çavuşoğlu: Macron, ayakları pislik içinde öten horoz gibi

Çavuşoğlu: Macron, ayakları pislik içinde öten horoz gibi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Türkiye aleyhinde açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a tepki gösterdi.

Avrupa Konseyi’nin 70. Yıldönümü kutlama törenlerine katılmak üzere Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Türkiye aleyhinde açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un söylemlerini değerlendiren Çavuşoğlu, Macron’a ağır eleştirilerde bulundu.

Macron’u törenlerde gördüğünü kendisine konu üzerindeki cevabını sonra vereceğini söylediğini belirten Çavuşoğlu, “Dolayısıyla söyleyeceklerimin içeriğinden haberi yoktur ama cevap vereceğimden haberi var. Öncelikle sayın Macron genel kurula hitap ederken popülizme kapılarak Türkiye’ye böyle lüzumsuz, gereksiz suçlamalarda bulunmuştur. Gerçek dışı iddialar” ifadelerini kullandı.

"ELYSEE'DE GÖÇMENLERİ DEĞİL PKK'LILARI AĞIRLIYOR"

Macron’un göç konusunda Türkiye’yi eleştirmesini ‘büyük bir talihsizlik’ olarak değerlendiren Çavuşoğlu, “Bugüne kadar Avrupa Birliği (AB) ile yaptığımız anlaşmaya harfi harfine uyan Türkiye’dir. Ama bunun karşılığında AB yükümlülüklerini yerine getirmemiştir. Dolayısıyla eleştirilmesi gereken biri varsa AB ve AB’nin lideri geçinmeye çalışan Fransa gibi ülkelerdir. Macron kaç tane mülteciyi, kaç tane göçmeni Fransa’ya almıştır? Ama Suriye’deki YPG ve PKK’lıları Elysee’de sık sık ağırlıyor” dedi.

"TÜRKİYE'Yİ ELEŞTİRECEK SON ÜLKE FRANSA'DIR"

Fransa ve AB ülkelerinin göç konusunda Türkiye’ye bir şey söylemeden önce ilk olarak dürüst olup sözlerini tutması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “İkinci olarak, Türkiye’de insan hakları ile ilgili konularda da ileri geri konuşma yapmış. Türkiye ile ilgili eleştiri yapabilecek, bana göre, en son ülke Fransa’dır. Yani Fransa’nın da başkanı Macron’dur. Neden? Benalla skandalından sonra ve de körfezdeki bazı ülkelere Fransa’nın silah satmasından sonra bunu takip eden gazetecilerin hepsini Fransa istihbaratı tek tek lüzumsuz yere çağırmıştır, baskı yapmıştır ve bu açık ve net bir şekilde ortadadır” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu: Macron, ayakları pislik içinde öten horoz gibi #1

"TÖRENE GAZETECİLERİ NEDEN ALMADILAR"

Macron’un söylemleri ile yaptıklarının birbirini tutmadığına işaret eden Çavuşoğlu, “Bugün, madem sayın Macron ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü konusunda bu kadar hassas, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine hitap ederken neden tüm konuşmacılar konuşmasını yaparken, yukarda bir loca var gazeteciler için ayrılan, gazeteciler buraya neden alınmamıştır. Yine, Avrupa Konseyi’nin 70’nci yılını kutluyoruz, Türkiye’de kurucu 12 ülkeden bir tanesidir, o günden bu yana ilişkilerimiz de bir takım inişler çıkışlar olmuştur. Fakat Türkiye her zaman AB’nin dışında, üye olmanın arzusu dışında, kurucusu olduğu Avrupa Konseyi ile de, meclis başkanlığını iki sene yürüttüğüm bu örgütle de, her zaman ilişkilerini sürdürmüştür, daha iyi ilişkiler geliştirmek için çaba sarf etmiştir. Bugün 70. yıl kutlamasını yaptık, o kutlama törenine Fransa hükümetinin engellemesi ile gazeteciler alınmadı. Hani basın özgürlüğü? Diğer taraftan Macron’un Elysee’de basın ile ilgili birimi de kapattığını da biliyoruz” ifadelerini kullandı.

"MACRON, HADDİNİ AŞMIŞTIR"

Elysee Sarayı’nda basına yer olmazken YPG/PKK’lılara yer olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Son zamanlarda Fransız polisinin özelikle, Sarı Yelekliler dediğimiz bu kişilerin gösterilerinden bu yana, polisin kullandığı aşırı şiddet, AB içerisinde dayanışma adı altında pek gündeme getirilmiyor ama bizim de kurucusu olduğumuz Avrupa Konseyi’nin insan hakları konseyi sık sık gündeme getiriyor. Ve Fransa’yı eleştiriyor. Hal böyleyken Fransa hangi cüretle Türkiye’ye dil uzatıyor. Diğer taraftan ‘Olağan Üstü Hal’ (OHAL) ne zaman oldu, Fransa’da bir terör saldırısı oldu, bu terör saldırısını küçümsemiyoruz ama Fransa bir terör saldırısından sonra olağan üstü hal ilan etti. Yine Avrupa Konseyi’nin bize yönelikte telkinleri oldu. Ama Fransa OHAL’i kaldırırken OHAL dönemindeki tüm kısıtlamaları yasalara derç ederek sürdürüyor. Yani şuanda yasal bir defakto OHAL Fransa’da devam ediyor. Şimdi Tüm bunlar açıkça ortadayken Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmak olmuştur” dedi.

"AYAKLARI PİSLİK İÇİNDEYKEN ÖTEN HOROZ GİBİ"

Yaşanan durumu bir benzetme ile açıklayan Çavuşoğlu, “Ben bunu şuna benzetiyorum. Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum” ifadelerini kulandı.