Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz

Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yıllar sonra yeniden kirlenmeye ve kokmaya başlayan Haliç'in siyasete kurban edilmeyeceğini belirtti.

Eyüpsultan’da bulunan Vialand Tema Parkı’nın içinde yer alan ’Vialand Parkur’ törenle açıldı. Törene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve çok sayıda davetli katıldı.

"Haliç'te maskeyle geziliyordu"

İHA'nın aktardığına göre; törende konuşan Bakan Kurum, Haliç’te meydana gelen koku, kirlilik ve renk değişikliğine ilişkin, şunları söyledi:

“Haliç’in hikayesi o kadar kolay bir hikaye değil. Sayın Cumhurbaşkanımız, belediye başkanı olduğu dönemde maalesef Haliç’in yanında yürünemiyor, gezilemiyordu. Maskelerle orada dolaşabiliyorduk. Gazeteler o zaman için İstanbul’da promosyonla maske dağıtıyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız dünyaya örnek olacak bir çevrecilik projesi başlattı. Bu çerçevede Haliç’in deniz sularıyla birlikte temizlenmesi, dip çamurunun alınması ve oradaki ekolojik yaşamın yeniden başlatılabilmesi amacıyla çok önemli bir proje başlattılar. İçinde bulunduğumuz alan yani burası, bir taş ocağıydı. Bu taş ocağındaki dip çamuru gerçekten binbir zahmetle taşınarak bu alan oluşturuldu."

"Haliç'i kaderine terk etmeyeceğiz"

"Bu alan bugün baktığınızda parklarıyla, alışveriş alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla bir yaşam merkezi haline geldi ve hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin gözbebeği, çocuklarımızın, gençlerimizin vakit geçireceği bir alan haline geldi. Tabii bu çerçevede de Haliç artık kıyısında gezilebilir, oturulabilir, yürünebilir bir alan oldu. Orayı da biz gözümüz gibi koruyoruz ve koruyacağız. Açıkçası Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz. Ve kaderine terk edilmesine de hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz."

Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz #1

"Tesisler iptal edilirken, birileri ağaçlardan alkış bekliyor"

Haliç’in yeniden kirli hale getirilmesine izin vermeyeceklerini belirten Bakan Kurum, “Bu kadar uğraş sonrasında bugün buradaki atık su arıtma tesislerinin iptal edildiği, yapılmadığı, hatta bu projelerin iptal edildiği bu süreçte çevre konusuyla alakalı da ağaçlardan alkış beklendiğini görüyoruz. Ve açıkçası hayretle bu manzarayı izliyoruz. Bu kadar uğraşla devlet, atıl alanı kıymetli bir hale getirip içinde istihdam oluşturarak, yine bu alanda çocukların, gençlerin vakit geçirdiği bir proje haline getirmiştir. Ve bugün de yeni bir etabı yine İstanbul’umuza, ülkemize kazandırıyoruz."

Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz #2

"Haliç, siyasal bir konu değil"

Dolayısıyla Haliç’teki temizliği de sürekli hale getirmek zorundayız. Çünkü çevre konusu süreklilik arz eden bir konu. Yani burası siyasal bir konu değil. Dolayısıyla çevre mevzuatı çerçevesinde, çevremizi korumak ve doğa hassasiyeti çerçevesinde bu projeleri sürekli hale getirmek ve açıkçası siyasi bir alandan dışarı çıkarmak zorundayız. İklim değişikliği de aynı. Topyekun mücadele etmek zorundayız. Bu manada da inşallah biz Haliç’in kirletilmesine, eski hale getirilmesine hiçbir zaman müsaade etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz diyorum. Parkımızın da İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz #3

Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz #4

Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz #5

Bakan Kurum: Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz #6

İlginizi Çekebilir
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
805 YORUM
Gündem
300$ yatırdı, iki ay sonra hesabında 24.000$ birikti!
ADVERTORIAL
Highfx
Fenerbahçe'nin Atatürk düşüncesine mevzuat engeli
Fenerbahçe'nin Atatürk düşüncesine mevzuat engeli
701 YORUM
Futbol
Seray Kaya'dan transparan poz
Seray Kaya'dan transparan poz
78 YORUM
Magazin
Angela Merkel: Putin'i etkileme gücümü kaybetmiştim
Angela Merkel: Putin'i etkileme gücümü kaybetmiştim
111 YORUM
Dünya